Odtok se už neucpe, s jeho pročištěním pomůže obyčejné brčko

Nedovolte, aby vám ucpaný odtok zkomplikoval den – místo toho si vezměte k ruce obyčejné brčko, hotovo budete mít za chvilku.

Jak na ucpaný odtok: Občas pomůže zasunutí docela obyčejného háčku i Zdroj fotografie: Geoprofi Lars / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Ucpaný odpad je v domácnosti častým a nepříjemným problémem, který často vede k pomalému odtoku vody a nepříjemnému zápachu. Důmyslná a jednoduchá metoda s použitím obyčejného brčka vám však může v této situaci skvěle pomoci.

Proměna brčka v nástroj na čištění odtoku

Začněte výběrem správného typu brčka. Pokud máte tenké brčko, vytvořte pomocí malých nůžek (například nůžek na nehty) podél jedné strany několik centimetrů dlouhý řez. V případě širšího brčka můžete tento krok vynechat. Poté udělejte malé zářezy na obou stranách brčka v přibližně centimetrových rozestupech. Tyto „zuby“ ohněte směrem ven. Tyto úpravy umožní brčku účinně zachytit a odstranit vlasy a další nečistoty z odtoku.

Vložte upravené brčko do odtoku a použijte jej jako čisticí kartáček. Otáčejte jím a pohybujte jím nahoru a dolů, abyste uvolnili a zachytili vlasy a nečistoty. Pokud narazíte na odpor, pracujte opatrně a jemně, abyste ho uvnitř odtoku nezlomili. Touto metodou se dostanete do každého zákoutí a často vytáhnete více nečistot a vlasů, než byste čekali.

Metoda jedlé sody a octa

Mezi další tipy pro udržení čistého odtoku patří podle webu Cesta k bydlení kombinace jedlé sody a octa. Jde o účinný a ekologický způsob čištění ucpaných odtoků. Jak na to nám poradila čtenářka Jarka K. z Bohuslavic. „Do odtoku nalijte půl šálku jedlé sody a následně půl šálku octa. Nechte působit alespoň 15 minut. Uvidíte šumivou reakci, která pomáhá rozkládat nečistoty a mastnotu. Nakonec vypláchněte odtok dvěma litry vroucí vody, abyste odstranili veškeré zbytky.“ A pokud se ptáte na druh octa, tak z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že je to úplně jedno.

Praktický tip pro čištění dřezu: Pár kapek směsi citronu se sodou a dřez bude znovu jako nový

Pořiďte si speciální sítka

Web MagazínDoma pak radí s další prevencí. Podle něj může instalace sítek na všechny odtoky zabránit ucpávání odtoku vlasy, částicemi jídla a dalšími nečistotami. Jejich použití je jednoduché a může vám ušetřit spoustu problémů. A vsadit můžete i na další šikovné tipy a triky. Prevence je totiž často lepší než namáhavé čištění.

Pročištění odtoku pomocí obyčejného brčka může být jednoduchým a účinným způsobem, jak tento problém řešit iZdroj fotografie: Depositphotos
Pročištění odtoku pomocí obyčejného brčka může být jednoduchým a účinným způsobem, jak tento problém řešit
  • Nikdy nevylévejte do odtoku tuky nebo kuchyňský olej, protože tuhnou a vytvářejí obtížně odstranitelné ucpávky. Do dřezu také nevylévejte polévky, omáčky nebo zbytky jídla.
  • Pravidelně proplachujte odtok horkou vodou.
  • V případě přetrvávajících nebo závažných ucpání je vždy vhodné vyhledat odbornou pomoc. Nečekejte, až problém naroste do obřích rozměrů, jeho řešení je pak mnohem dražší.

A obyčejná jedlá soda si hravě poradí i se zápachem a plísní v pračce, jak jsme na Chalupáři-Zahradníci psali dříve.

Čím vyčistit ucpaný odpad podomácku

Jaké jsou vaše osvědčené způsoby čištění ucpaného odtoku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články