Okurky porostou před očima: Domácí hnojivo z popela a plevele

Pokud se vašim okurkám nedaří tak, jak byste si představovali, pak je zkuste vyživit osvědčeným hnojivem z domácích zdrojů.

Vysněnou úrodu okurek vám letos přinese zálivka z popela i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každá plodina vyžaduje výživu a okurky nejsou výjimkou. Zkušení zahrádkáři se často obracejí na přírodní hnojivo, které není vlastně ničím jiným, než často vyhazovaným odpadem. Jde o obyčejný dřevěný popel, který dokáže okurkám prospět po mnoha stránkách. Popel totiž obsahuje základní mikroživiny, které podporují zdravý růst a vývoj okurek. Je však třeba zvolit správný druh – například popel ze spadaného listí je bohatý na vápník, popel ze slámy a kůry zase okurkám dodává fosfor a popel z trávy obsahuje hodně draslíku.

Jak hnojit okurky popelem

K přípravě roztoku bohatého na živiny budete potřebovat 300 g popela, který je třeba rozpustit v 10 litrech vody. Směs nechte 7 dní louhovat a občas ji promíchejte. Jakmile sazenice okurek vytvoří tři pravé listy, můžete provést první hnojení. Před aplikací hnojiva půdu důkladně zalijte. Poté nalijte připravený roztok popela přímo na půdu kolem stonku. Zajistěte, aby se roztok dostal ke kořenům.

Druhé hnojení proveďte ve chvíli, kdy rostliny okurek začnou kvést. Zopakujte proces zalévání půdy a následně naneste roztok popela k základně rostlin. Tímto způsobem dodáte hnojivu živiny v kritické fázi kvetení. Po počáteční aplikaci během kvetení pokračujte v hnojení okurek každých 14 dní. Tento pravidelný plán hnojení jim zajistí stálý přísun živin po celé vegetační období.

Aplikace suchého popela

Kromě roztoku popela můžete použít také popel v suché formě. Jednoduše nasypte tenkou vrstvou popela přímo na záhony okurek a poté pokračujte v běžném zalévání. Tímto způsobem obohatíte půdu a dodáte jí další dávku živin. Dbejte ovšem na to, aby váš zahradnický pomocník pocházel jen z organických zdrojů, například ze spáleného rostlinného materiálu, nikoli z popela z uhlí nebo dřevěného uhlí, které mohou obsahovat škodlivé látky. Před použitím popela jako hnojiva se také ujistěte, že je vychladlý.

Červnový booster pro okurky ze lžičky droždí a cukru iZdroj fotografie: Pixabay

Pomoci může i mléko

Pokud nemáte přístup ke zdroji kvalitního popela, pak vyzkoušejte hnojivo z mléka. Mléko je bohaté na mnoho živin, které jsou prospěšné pro růst rostlin. Jde například o vápník a bílkoviny. Tyto živiny pomáhají zpevňovat buněčné stěny, stimulují vývoj kořenů a zlepšují celkový zdravotní stav rostlin. Začněte zředěním mléka vodou. Běžný poměr je jeden díl mléka na čtyři díly vody, ale můžete jej upravit podle velikosti a potřeb vašich rostlin okurek. Pokud například používáte jeden šálek mléka, smíchejte ho se čtyřmi šálky vody.

Důkladně roztok mléka a vody promíchejte. Tento krok je zásadní, abyste zabránili případnému poškození rostlin neředěným mlékem. Jakmile je mléčné hnojivo připraveno, nalijte ho přímo na půdu kolem rostlin okurek. Dbejte na to, aby nedošlo k navlhčení listů, abyste předešli riziku vzniku houbových chorob. Aplikace mléčného hnojiva u báze rostlin umožní kořenům účinně absorbovat živiny. Pro dosažení optimálních výsledků opakujte aplikaci mléčného hnojiva každé dva až tři týdny během vegetačního období.

Jak hnojíte své okurky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články