Okurky porostou i v říjnu, zařídí to síran vápenatý

Plodová zelenina miluje na podzim síran vápenatý – a ani oblíbené okurky nejsou výjimkou. Pokud jim ho dopřejete v tom správném množství, odvděčí se.

Okurky - pěstování na zemi i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okurky jsou základem letních zahrádek, protože poskytují křupavé a osvěžující doplňky do salátů a svačin. Ovšem v říjnu mohou čelit různým problémům, které ovlivňují jejich zdraví a produktivitu. Jedním z těch častých je žloutnutí listů okurek, které může být způsobeno řadou faktorů.

Porozumění žloutnutí listů okurek

Žloutnutí listů může docházet z několika důvodů, které často souvisejí s pozdní letní fází růstu okurek.

  • Nedostatek živin: Okurky jsou náročné na výživu, a protože stále plodí, mohou se jejich zásoby živin vyčerpat.
  • Nedostatek světla nebo vody: Nedostatek slunečního světla nebo nedostatek vody může způsobit žloutnutí listů. Je důležité udržovat správnou zálivku a zajistit okurkám dostatek slunečního světla.
  • Přehuštění: Příliš těsná výsadba okurek může omezit proudění vzduchu, což vytváří příznivé prostředí pro rozvoj chorob a ovlivňuje zdraví listů.
  • Škůdci a choroby: Okurky se mohou stát obětí různých škůdců a chorob, například mšic nebo padlí.
Velkou úrodu okurek zajistí obyčejné cibulové slupky iZdroj fotografie: Depositphotos
Okurky, které již začínají vadnout anebo je „zdobí“ žluté listy, si zaslouží to správné hnojivo

Obnova zdraví listů pomocí síranu vápenatého

Chcete-li vyřešit problém žloutnutí listů a posílit celkový zdravotní stav rostlin okurek, můžete provést jednoduché ošetření pomocí síranu vápenatého. Síran vápenatý je minerální sloučenina, která může rostlinám poskytnout základní živiny a zvýšit jejich odolnost vůči škůdcům a chorobám. Potřebovat budete:

  • 10 litrů vody
  • 1 polévková lžíce superfosfátu
  • 1 polévková lžíce síranu vápenatého

Jak připravit hnojivo ze síranu

  • Začněte smícháním 1 polévkové lžíce superfosfátu a síranu vápenatého s 10 litry vody. Vše opravdu důkladně promíchejte, aby se sloučeniny rozpustily.
  • Poté pečlivě prohlédněte rostliny okurek a identifikujte všechny listy, které již zežloutly nebo vykazují známky napadení chorobami či škůdci. Ty ořízněte a zlikvidujte, abyste zabránili dalšímu šíření problému.
  • Pomocí rozprašovače nebo zahradního postřikovače naneste rovnoměrně roztok síranu vápenatého na zbývající zdravé listy rostlin okurek. Dbejte na to, aby byly listy dobře pokryty.
Plodová zelenina miluje na podzim síran vápenatý – a okurky nejsou výjimkou iZdroj fotografie: Pixabay
Plodová zelenina miluje na podzim síran vápenatý – a okurky nejsou výjimkou

Opakujte hnojení podle potřeby

Toto ošetření můžete opakovat každých 10 až 14 dní, abyste poskytli rostlinám okurek trvalou podporu během pozdního léta a začátku podzimu.

Úloha síranu vápenatého při pěstování okurek

Síran vápenatý dodává rostlinám okurky důležitou živinu – vápník, který je nezbytný pro vývoj buněk a celkové zdraví rostlin. Také pomáhá v boji proti chorobám posiluje listy. A jako další osvědčené hnojivo pak můžete použít třeba kurkumu se sodou.

Celoroční pěstování roubovaných salátových okurek a jak na něj

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pozdní péči o okurky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články