Jak přimět orchideje velkolepě rozkvétat: Postačí obyčejná jablečná slupka

Zbytky z domácnosti využijete nejen na zahradě, ale také při péči o pokojové rostliny. Dopřejte orchidejím extra dávku živin a nechte je vykvést do krásy.

Jak množit orchideje s pomocí kořenů i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Orchideje jsou oblíbené exotické květiny, které tvoří dokonalou ozdobu každého prostoru. Ať už s nimi vyzdobíte svou kancelář nebo domov, nikdy s tímto výběrem nesáhnete vedle. Aby vám však tato květina prospívala, musíte jí zajistit ty nejlepší životní podmínky. Vyberte pro ni to nejlepší umístění a dopřejte jí nadstandardní péči. Odměnou vám budou krásné a velké květy.

Na co si dát při pěstování pozor

Tyto rostliny potřebují ke svému správnému růstu dostatek světla a tepla. Silné sluneční paprsky však jejich listy spálí. Důležité je také správné dávkování vody. Orchideje vyžadují kolem sebe vlhké prostředí. To však neznamená jejich přelévání, které naopak vede k uhnívání kořenů, vzniku plísní, nemocí nebo houbových chorob.

Ideální podmínky

Nejlépe se těmto pokojovkám daří v květináči s velmi úrodným a dobře propustným substrátem. Na dně musí být čisté a volně průchozí drenážní otvory, kudy bude moct přebytečná voda odtékat. Abyste je udrželi v perfektním stavu, umístěte na dno květináče oblázky, které zamezí jejich zanesení hlínou a následné ucpání. Díky kamínkům bude docházet také k výměně vzduchu o kořenů.

čím hnojit orchidej iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč je důležité hnojit orchideje

Stejně jako jiné druhy i tyto květiny potřebují pravidelně doplňovat zásoby potřebných látek. Zvlášť v květináčích se mohou vyčerpat rychleji, než v záhonu, proto byste pravidelné hnojení neměli podceňovat. Použít k tomuto účelu lze speciální hnojící směsi, které zakoupíte v každém specializovaném obchodě nebo si doma vyrobená přírodní hnojiva.

Čím hnojit orchideje

Pokud toužíte po záplavě nádherných barevných květů, připravte si toto výživné hnojivo z jablečných slupek, které obsahují vitamíny A a C a velmi pozitivně působí na celkové zdraví orchidejí. Stačí slupky ze dvou středně velkých jablek vložit do zavařovací sklenice, zalít litrem horké vody a uzavřít víkem. Jeden den nechte směs louhovat, a poté přefiltrujte a nařeďte s vodou 1:1. Výsledný nálev aplikujte jednou za dva týdny.

Kdy hnojit orchideje

Ideální čas k hnojení orchidejí je na jaře, když chcete, aby vám vykvetly. Navíc po zimě potřebují co největší množství vitamínů a dalších prospěšných látek a stopových prvků. Díky tomu budou mnohem silnější, zdravější a odolnější vůči různým stresovým faktorům. Jakmile vám však vykvetou, měli byste jim dopřát dostatek času k odpočinku, aby mohly zregenerovat a načerpat sílu.

Hnojivo pro orchideje z banánových slupek

Čím hnojíte orchideje vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články