Rychle kvetoucí orchideje zařídí sušený česnek, stačí ho přidat do zálivky

Zálivka vodou z kohoutku orchidejím leckdy tak úplně nesvědčí. Je proto dobré ji obohatit o jedno běžné koření.

i Zdroj fotografie: John Phelan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchideje Phalaenopsis jsou jedny z nejoblíbenějších druhů orchidejí, protože se poměrně snadno pěstují a mají krásné květy. Jedním z klíčových faktorů úspěšného pěstování orchidejí Phalaenopsis je správné hnojení. Existuje mnoho domácích způsobů, jak orchideje hnojit, ale jedním z těch nejobvyklejších je použití sušeného česneku.

Hnojení orchidejí sušeným česnekem

Sušený česnek je bohatý na dusík, fosfor a draslík, což jsou klíčové živiny pro růst orchidejí. Hnojení česnekem lze provádět jednou za měsíc, a to tak, že se malé množství sušeného česneku rozmíchá v zálivkové vodě nebo se nasype na povrch půdy okolo kořenů orchideje. Pokud budete tento postup používat pravidelně, brzy se dočkáte květů. Jen česnek sám o sobě však obvykle nestačí, proto se vyplatí podpořit zdraví orchidejí i dalším domácím prostředkem – pivem (anebo orchideji připravit malé „zemětřesení“, které ji probere z letargie).

Jak hnojit orchideje pivem

To použijte také jednou za měsíc. Myslete však na to, že by orchidej vždy měla mezi těmito hnojivy dostat alespoň jednou čistotu vodu. A jaké pivo použít a proč je prospěšné? Obsahuje totiž prospěšné kvasinky a sacharidy, které mohou pomoci zlepšit zdraví rostlin a podporují jejich růst. A také mnoho živin, včetně dusíku, fosforu a draslíku, které jsou důležité pro správný růst a kvetení rostlin.

Když zaléváte orchideje vodou z kohoutku, vyplatí se vždy přidat jednu věc iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Použijte nealkoholické pivo. Alkohol by mohl poškodit kořeny rostliny.
  • Smíchejte jeden díl piva s třemi díly vody.
  • Aplikujte roztok hnojiva jednou za měsíc (u nemocných orchidejí pak jednou dva týdny).

Použít ovšem lze i jiný způsob: Vezměte asi 1/4 šálku piva a nechte ho vychladnout na pokojovou teplotu. Přidejte pivo do vody na zalévání orchidejí. Přibližně 1 část piva na 3 části vody. Zalévejte orchideje tímto roztokem jednou za měsíc. Místo piva je také možné použít citronovou šťávu.

Když zaléváte orchideje vodou z kohoutku, vyplatí se vždy přidat jednu věc iZdroj fotografie: Depositphotos

Další tipy pro pěstování orchidejí

Orchideje Phalaenopsis mají rády rovnoměrně vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Zalévejte je proto asi jednou týdně nebo podle potřeby, ale vždy nechte půdu mezi zaléváním vyschnout. Myslete tak na to, že potřebují dostatek světla, ale nesnesou přímé slunce. Umístěte je proto na světlé místo, ale chraňte je před přímým slunečním zářením. Teplotu se pak snažte udržovat mezi 18 a 25 stupni Celsia.

Rozhodně je nevystavujte vysokým teplotám nad 30 stupňů Celsia. Tyto orchideje také milují vlhké prostředí. Pokud je v místnosti suchý vzduch, můžete je postřikovat vodou. A myslete i na přesazování. Orchideje Phalaenopsis se obvykle přesazují jednou za dva roky.

Jaké jsou vaše triky při péči o orchideje?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články