Orchideje pokvetou celý rok, vše zařídí lžíce skořice

Aby vám orchideje krásně kvetly po celý rok, dopřejte jim jedno docela obyčejné koření ze spíže. Neuděláte chybu.

i Zdroj fotografie: Tangopaso / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pro spoustu milovníků květin platí orchideje za ty nejvznešenější a nejpůvabnější. Nejčastěji pěstovaným rodem je můrovec (Phalaenopsis), o nějž zvládne úspěšně pečovat i začátečník. Zatímco většina rostlin se ukládá k zimnímu odpočinku, orchidej vás svými květy může překvapit i v chladnější části roku – musíte ji však na zimu náležitě připravit. Alfou i omegou správné péče je odpovídající zalévání a hnojení.

Na podzim čeká orchideje stěhování

Krokem, který nikdy na podzim nevynechávám, je přesun orchidejí na jiné stanoviště. Ne proto, že mě začaly na tom původním nudit, ale abych jim dopřála co nejpříznivější podmínky. Zatímco v létě se jim nejlépe daří na oknech na sever a západ, se zkracujícími se dny je stěhuji na jižní parapet (vhodný je i východní), aby měly dostatek denního světla. Pokud nemáte okna na východ nebo na jih, najděte orchidejím jakékoliv jiné dostatečně světlé místo. „Od podzimu nechávám v pokoji s orchidejemi kvůli světlu stále vytažené žaluzie,“ radí pěstitelka Helena N. z Loun.

Jak na zalévání orchideje

Orchideje jsou mi mimo své krásy sympatické i tím, že vám odpustí, zapomenete-li je občas zalít – tím spíš v zimních a podzimních měsících. Rozhodně jim to bude vadit méně než dlouhodobé přemokření, které by mělo za následek hnití kořenů. Pokud se tak přeci jen stane, Chalupáři-Zahrádkáři poradili několik osvědčených postupů, jak orchideje s nemocnými kořeny zachránit. Důležitá je především kvalita vody – ta by měla být měkká (ideálně dešťová nebo přefiltrovaná) a o pokojové teplotě.

4 nejdůležitější pravidla pro bohaté kvetení orchidejí. Dodržujte tyto rady a těšte se z nekonečného množství květů

Pomůže vám obyčejná skořice

A jako bonus do ní můžete přidat skořici – jedna lžíce na litr vody stačí. Dodá jim všechny potřebné živiny a jak bonus je ochrání před nepříjemnými houbovými chorobami, na které často trpí. Ovšem přesto, že přesto, že orchideje nevyžadují časté zalévání, milují vyšší vzdušnou vlhkost, a to okolo 70 %, radí web Sunday Gardener.

Obzvlášť v zimě, kdy ve vytápěných místnostech panuje suchý vzduch, jim prospěje rosení vodou z rozprašovače – opět platí, že musí být měkká a ne ledová. Rostliny také držte dál od topení nebo jiných zdrojů tepla, zároveň dávejte pozor na průvan během větrání místnosti. O dalších tipech na zimní péči o orchideje jsme se na Chalupáři-Zahrádkáři rozepsali zde.

Změny ročních období si žádají i změny v péči o pokojové rostliny. Speciální zacházení touto dobou vyžaduje i exotická orchidej. iZdroj fotografie: Freepik
Změny ročních období si žádají i změny v péči o pokojové rostliny. Speciální zacházení touto dobou vyžaduje i exotická orchidej

Orchideje nechtějí zalévat příliš často

Nejlepší metody zalévání orchideje popisuje web OrchidBlis: Nejvhodnější je květináč s rostlinou umístit do nádoby s vodou a tam ji nechat, dokud substrát zcela nenasákne. Kořeny se napijí tolik, kolik potřebují, a zbytek rostliny – především srdíčko, kde se listy spojují se stonkem – zůstane v suchu. Orchideje můžete zalít i klasicky z konvičky, musíte však dát pozor, aby voda nezůstala ve zmíněném srdíčku. Pokud se tam dostala, usušte ho papírovým ručníkem. Rostliny zalévejte vždy až ve chvíli, kdy je substrát zcela suchý. V zimě zcela stačí jednou za dva týdny.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články