Ořechové skořápky nevyhazujte, na zahradě poslouží jako mulč

Skořápky od ořechů nejsou jen bezcenným odpadem – na zahradě jimi můžete ochránit rostliny. Stačí je využít jako mulč.

Skořápky vlašských ořechů jako hnojivo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Skořápky vlašských ořechů, zejména ořešáku královského (Juglans regia), lze podle webu Subota využít různými způsoby. Snadno se mohou změnit třeba ve vynikající mulč pro vaši zahradu nebo třeba v léčivou tinkturu, která přináší řadu zdraví prospěšných účinků.

Mulčování zahrady skořápkami vlašských ořechů

Jedním z nejpraktičtějších a nejekologičtějších způsobů využití skořápek vlašských ořechů je podle webu NKZ jejich použití jako zahradního mulče. Nabízí hned několik výhod, díky nimž je pro zahrádkáře ideální volbou.

  • Zadržování vlhkosti: Skořápky fungují jako ochranná bariéra na povrchu půdy a zabraňují příliš rychlému odpařování vlhkosti. To pomáhá udržovat stálou vlhkost půdy a snižuje potřebu častého zalévání.
  • Potlačování plevele: To ořechy dokážou díky alelopatickým sloučeninám obsaženým ve skořápkách, které potlačují růst jiných rostlin.
  • Regulace teploty půdy: Mulč pomáhá regulovat teplotu půdy tím, že poskytuje izolaci. „V letním parnu chrání půdu před nadměrným zahříváním, čímž zabraňuje poškození kořenů a zajišťuje, že rostliny prospívají,“ doplňuje čtenářka Andrea Z. z Dvorce.
  • Obohacení o živiny: Skořápky vlašských ořechů se časem rozpadají a uvolňují do půdy důležité živiny. Tato organická hmota přispívá ke zlepšení struktury a úrodnosti půdy a vytváří zdravější prostředí pro vaše rostliny.
Skořápky vlašských ořechů jako hnojivo iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud louskáte ořechy na vánoční cukroví, pak si zcela jistě kladete otázku, co si počít s takovým množstvím skořápek

A stejně užitečné jsou ořechové listy, podle zkušenosti redakce Chalupáři-Zahrádkáři vám na zahradě poslouží jako skvělé hnojivo. A pokud pátráte, jak ořechy bez námahy vylouskat, tak o tom jsme na našem magazínu psali zde.

Jak mulčovat zahradu skořápkami

Chcete-li účinně využít mulčování skořápkami vlašských ořechů, začněte tím, že je rozmělníte na menší kousky, a to pomocí hmoždíře, kladiva nebo mlýnku na kávu. Dbejte na bezpečnostní opatření, abyste předešli poškození nástrojů a zabránili případným úrazům – já rozhodně doporučuji brýle. Poté skořápky rovnoměrně rozprostřete kolem vašich rostlin. Výsledkem bude nejen vizuálně atraktivní zahrada, ale také zdravější a živější rostliny.

Ořechové skořápky nevyhazujte, poslouží jako mulč

Ořechy vydrží chutné klidně i rok, stačí je co nejdříve zamrazit na 48 hodin

Aby ani lístek z ořechu nepřišel nazmar, naučte se tento specifický zahradní odpad správně zpracovávat iZdroj fotografie: Depositphotos
Skořápky od ořechů nejsou jen bezcenným odpadem – na zahradě jimi můžete ochránit rostliny. Stačí je využít jako mulč.

Tinktura z ořechových skořápek

Skořápky vlašských ořechů jsou kromě užitku na zahradě také zdrojem cenných mikroprvků, jako je vápník, hořčík a antioxidanty. Díky těmto vlastnostem jsou vynikající volbou pro vytvoření tinktury, která může přispět k vašemu celkovému zdraví. A jak ji vyrobit? Vložte rozdrcené skořápky do skleněné nádoby a nahoře ponechte trochu místa.

Poté je zalijte vysokoprocentním alkoholem, například vodkou nebo brandy, dokud nebudou zcela ponořené. Sklenici pevně uzavřete a na několik týdnů ji postavte na tmavé a chladné místo. Nakonec přeceďte. Na co se hodí?

  • Zdraví kostí a kloubů
  • Podpora imunitního systému

Jak využíváte ořechové skořápky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články