Ořešák u domu nemá co dělat, jeho kořeny mohou zničit základy domu

Nedovolte, aby vám ořešák narušit základy domu. Při jeho výsadbě musíte dodržovat určitá pravidla – vyplatí se to.

Ořešákové listy nevyhazujte, na zahradě poslouží jako skvělé hnojivo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ořešák, známý pro své bohaté a chutné ořechy a hluboký stín, který poskytuje, se může zdát jako okouzlující doplněk každé zahrady nebo dvorku. Pod jeho majestátním zevnějškem se však skrývá síť problémů, které by mohly z tohoto zdánlivě neškodného obra udělat hrozivého nepřítele. Ano, mluvím o jeho kořenech, s nimiž jsem se už nejednou musela potýkat.

Skrytá nebezpečí v zemi

Kořenový systém ořešáku je obdivuhodnou přírodní architekturou, která je navržena tak, aby mohutný strom opravdu spolehlivě ukotvila a vyhledávala přitom vláhu a živiny na velkém území. Tato kořenová síť může sahat daleko za linii koruny stromu, což může způsobovat značné problémy.

Pokud je strom vysazen příliš blízko domu, mohou tyto mohutné kořeny ohrozit samotné základy konstrukce a vyvíjet tlak, který může způsobit praskání betonu, narušení podzemních inženýrských sítí a ohrožení integrity základů vašeho domu,“ upozorňuje stavař Radek N. z Frýdlantu nad Ostravicí. A jeho slova potvrzuje i web Zahrada.

Už jste zkusili kompostovat listy dubu a ořešáku zvlášť? Získáte tím nejsilnější hnojivo pro celou řadu rostlin, za které byste v obchodech zaplatili jmění

Neviditelný vliv korun stromů

Problémem však nejsou podle webu Podlahářství-Polička jen samotné kořeny. Nad zemí totiž vrhá rozsáhlá koruna ořešáku hustý stín, který sice skvěle ochlazuje vzduch během horkých letních dnů, ale také může také bránit přístupu slunečního světla k vašemu domu. A tento stav může časem vést k zadržování vlhkosti a růstu mechu na střechách a obkladech. A zapomenout nelez ani na silnou vrstvu spadaného listí, která může ucpat okapy a svody. I to byste měli zvážit předtím, než si tenhle impozantní strom na zahradu pozvete.

Použití vlašských ořechů je osvědčenou účinnou lidovou metodu na plevel iZdroj fotografie: Pixabay
Ořešáky patří k velmi užitečným stromům – ne vždy je však vhodné je vysazovat poblíž domu. Můžete splakat nad výdělkem

Juglon: přírodní herbicid

A za zmínku stojí i produkce juglonu, přirozeně se vyskytující sloučeniny, která se nachází ve všech částech tohoto stromu. Juglon je silná alelopatická chemická látka, která potlačuje růst mnoha rostlin a účinně otravuje půdu v okolí stromu. Není tedy divu, že pod ořešákem mnohdy skoro nic neroste. A Chalupáři-Zahrádkáři nedoporučují na zahradu vysazovat ani břízu, mohla by vám totiž značně uškodit.

Jak na jarní řez ořešáku královského

Jaké stromy pěstujete na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články