Vhodné nastavení radiátoru pomůže ušetřit peníze za vytápění. Ideální teplota se liší podle místnosti

Zima je obdobím příjemných přikrývek, horkých nápojů a bohužel i rostoucích účtů za vytápění. Můžete s tím však zatočit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vytápění vašeho domova nemusí být loterií, jejíž výsledky se dozvíte až na jaře během vyúčtování. Stačí si jen uvědomit, že různé místnosti mají různé potřeby vytápění. Jejich pochopení vám pomůže maximalizovat komfort a přitom také jedním dechem minimalizovat náklady.

Obývací pokoj a rodinné prostory (20-22 °C)

Pro tyto prostory nastavte knoflík radiátoru na 3. Toto nastavení udržuje útulné prostředí, aniž by váš topný systém nadměrně zatěžovalo. Je ideální pro místnosti, kde trávíte nejvíce času odpočinkem nebo společenskými aktivitami.

Ložnice (17-19 °C)

Chladnější teplota podporuje lepší spánek a je v souladu s přirozeným procesem ochlazování vašeho těla v noci. Pro udržení tohoto rozmezí nastavte radiátor na 2-2,5.

Jak zatopit v bytě bez neustálého nastavování topení: Pozor na průvan, teplo kradou i roztažené rolety

Efektivní vytápění vašeho domova vyžaduje znát správnou teplotu pro každou místnost a rozumně s touto znalostí nakládat. iZdroj fotografie: Depositphotos
Efektivní vytápění vašeho domova vyžaduje znát správnou teplotu pro každou místnost a rozumně s touto znalostí nakládat.

Koupelna (22-24 °C)

Chlad po sprchování není žádná legrace. V koupelně může být pro větší pohodlí o něco tepleji, proto se zaměřte na rozsah 3,5-4. Samozřejmě tak nemusíte topit celý den – jen přibližně půlhodinky předtím, než se do sprchy vydáte.

Kuchyně (18-20 °C)

Při vaření vzniká teplo, což znamená, že nepotřebujete, aby radiátor tuhle místnost přetápěl. Pro efektivní vyvážení nastavte hodnotu 2-2,5.

Jak správně používat termostatický radiátorový ventil

Moderní radiátory jsou často vybaveny termostatickými radiátorovými ventily (TRV) – jde o vaši tajnou zbraň pro regulaci teploty v místnosti. Čísla na TRV odpovídají teplotním rozsahům,“ radí technik Jaroslav B. z Pardubic. „Například 3 se často rovná 20 °C. A pokud jste pryč, pak radiátory stáhněte, nevypínejte je. Zahřívání studené místnosti od základu spotřebuje podstatně více energie než udržování nižší základní teploty,“ dodává.

Jak v bytě udržet co nejvíce tepla: Skvělým pomocníkem jsou závěsy, topení by neměl stát v cestě žádný nábytek

Správné odvzdušnění radiátoru krok za krokem

Když radiátor netopí, odvzdušňujte

Může se ovšem stát, že topíte naplno a radiátor stejně nehřeje. V takovém případě radí Jessica Flaherty na webu Mirror toto: „Pomocí klíče otočte ventilem v horní části radiátoru, abyste uvolnili zachycený vzduch. Když voda začne vytékat, znamená to, že vzduch je pryč a ventil můžete zavřít. Toto opatření by mělo umožnit rovnoměrný průtok horké vody. Poté však také nezapomeňte zkontrolovat tlak v kotli, protože může být nutné jej trochu zvýšit,“ varuje závěrem.

Stránky DailyRecord radí se správným postupem: „Měli byste začít s radiátorem, který je od vašeho kotle nejdále. Pokud má vaše nemovitost dvě patra, začněte nejvzdálenějším radiátorem v přízemí, postupujte až do horní části domu a skončete radiátorem nejblíže kotli.“

Jaké je vaše nastavení radiátoru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články