Sbohem otravné octomilky: Domácí lapač z jablečného octa je jejich největší nepřítel

Nedejte octomilkám šanci – díky přírodním prostředkům se jich můžete zbavit velmi rychle a natrvalo. Nikdy se nevrátí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Octomilky (Drosophila), běžně známé jako ovocné mušky nebo octové mušky, jsou běžnými škůdci v domácnosti. Tento drobný hmyz je totiž přitahován přezrálým nebo hnijícím ovocem, zeleninou a dalšími organickými látkami a díky své schopnosti rychlého množení může rychle zamořit domov. I když je na trhu k dispozici řada chemických insekticidů, mnoho lidí dává přednost přírodním metodám, které jsou bezpečnější a šetrnější k životnímu prostředí. Inspirujte se.

Jak vyhnat octomilky z domu

Pro začátek vyčistěte svou kuchyň i další prostory, kde skladujete ovoce a zeleninu, které by mohly mušky lákat. Nezapomeňte také odstranit veškeré odpadky a zcela je vynést z domu, protože mušky se mohou usídlit i v nich.

Lapače z jablečného octa

Lapače z jablečného octa jsou oblíbeným a účinným způsobem, jak se zbavit ovocných mušek. Chcete-li vytvořit tuto past, jednoduše nalijte trochu jablečného octa do sklenice nebo misky, zakryjte ji plastovou fólií a propíchněte několik malých otvorů v horní části. Octomilky přiletí za vůní octa a prolezou otvory do sklenice, ale nebudou schopny vylézt zpět. Podobně působí i červené víno.

Vyrobte si past z mýdla

Velmi účinná je i mýdlová past, která je na výrobu ještě jednodušší. Smíchejte několik kapek mýdla s trochou vody ve sklenici nebo ve vhodné misce a položte ji na místo, kde se octomilky vyskytují. Jakmile na hladinu dosednou, utopí se. Mýdlo totiž naruší povrchové napětí vody, což způsobí, že se ovocné mušky potopí a následně i velmi rychle utopí.

Esenciální oleje octomilky odpudí iZdroj fotografie: Depositphotos

Esenciální oleje octomilky odpudí

Vsadit můžete i na pachy, které tento nepříjemným hmyz odpuzují. Skvěle pomáhají například esenciální oleje z eukalyptu, máta peprná a olej z čajovníku (tea tree). Jde o přírodní repelenty a lze je použít také k odpuzování octomilek z vaší kuchyně. A jak je použít? Jednoduše smíchejte pár kapek esenciálního oleje s vodou v rozprašovači a nastříkejte tam, kde chcete jejich výskyt omezit. A velmi podobně působí i odpuzovač s octem a mýdlem na nádobí.

Stačí smíchat stejné díly octa a vody v lahvičce s rozprašovačem, přidat několik kapek saponátu a dobře protřepat. Nastříkejte roztok do oblastí, kde se vyskytují ovocné mušky. Z dalších výrazných pachů octomilkám nejvíce vadí například aroma nejrůznějších bylinek a koření: bazalka, rozmarýn a skořice. Ty vám pomohou i proti smutnicím, jejichž larvy se líhnou v květináčích s pokojovými rostlinami. Toto koření však musíte přimíchat do substrátu.

První krok v boji s octomilkami

První velké invaze mušek se však můžete zbavit jednoduše s pomocí vysavače, který je dokáže vysát i ze vzduchu. Ujistěte se pouze, že vysavač vyprázdníte ihned po použití, abyste zabránili opětovnému úniku octomilek.

Jak proti obtížnému hmyzu v domácnosti bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články