Ovocné stromy je nutné na jaře ošetřit postřikem, bude se jim pak dařit mnohem lépe

Nenechte letos svou úrodu ovoce náhodě. Pokud své stromy správně pohnojíte, nebudete ji na podzim stačit zpracovávat.

Stromy na zahradě ošetřete síranem železitým: Zmizí všichni škůdci i choroby i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Močovina, přírodní sloučenina bohatá na dusík, působí jako důležitá živina, která podporuje intenzivní růst rostlin včetně ovocných stromů. Při správné aplikaci je může močovina povzbudit k hojné produkci ovoce a proměnit obyčejnou úrodu v mimořádnou. Dokáže totiž zvýšit produkci plodů až o 50 %. A může pomoci i při střídavé plodnosti, o které o něco podrobněji píše web NašeZahrada.

Jarní probuzení stromů

Klíč k uvolnění plného potenciálu močoviny spočívá podle webu iZahrádkář v její včasné aplikaci. A kdy ji aplikovat? Ideálně už brzy na jaře, právě když taje sníh, ale ještě předtím, než začnou pučet pupeny. Tento včasně aplikovaný zásah chrání stromy před škůdci a chorobami a zároveň jim dodává potřebné živiny při probouzení z vegetačního klidu.

Roztok močoviny pomůže

Pro můj vlastní sad, který zahrnuje jabloně, švestky a třešně, se močovina stala neocenitelným spojencem. S její aplikací přitom nedělám vůbec žádné ciráty. Připravím si roztok 500 g močoviny na 10 litrů vody a důkladně postříkám všechny části stromů. Ve formě postřiku totiž močovina působí nejen jako prevence proti chorobám, ale také jako silný zdroj výživy. Výsledky v létě jsou jasné: ošetřené plochy jsou bez chorob a stromy plodí chutné a zdravé plody.

Využití křemeliny a dolomitového vápna

Kromě močoviny může účinnost hnojení zvýšit i aplikace křemeliny a dolomitického vápna do jarní péče o půdu. Diatomová zemina alias křemelina dodává stromům důležité minerály a zlepšuje provzdušnění půdy, zatímco dolomitové vápno upravuje její pH a do vašeho ovocného sadu dodává vápník a hořčík, čímž dále podporuje zdraví a produktivitu ovocných stromů.

Chalupáři-Zahrádkáři ovšem zdůrazňují, že jen správné hnojení nestačí. Například jabloně (ale i jiné ovocné stromy) musíte na jaře správně prořezat. A pokud domácí ovocný sad ještě nemáte, najdete podrobný postup pro jeho založení v tomto článku.

Jak na správnou výsadbu ovocných stromů

Jak se o své ovocné stromy na jaře staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články