Pařez zmizí i bez těžké techniky, pomůže k tomu obyčejná sůl

K tomu, abyste se na zahradě zbavili překážejícího pařezu (bez ohledu na velikost), vám stačí jen jedna docela obyčejná ingredience – sůl.

Jak se zbavit pařezu na zahradě bez příliš velké námahy a za pár dní i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zbavit se na zahradě překážejícího pařezu může být velmi nepříjemný proces – a hlavně zdlouhavý. Pokud si chcete ušetřit námahu i čas, využijte místo drahých chemických prostředků (které navíc škodí zahradě) docela obyčejnou sůl. Musíte jen vědět, jak na to.

Potíže s odstraňováním pařezů

Pařezy mohou být ve venkovních prostorách velmi obtížnou překážkou, která zabírá cenný prostor a může navíc vést ke vzniku nežádoucích výhonků obrážející dřeviny, které vám rychle dokážou zamořit velkou část trávníku. Proces odstraňování pařezů však není procházka růžovým sadem – obvykle se neobejde bez kopání, broušení nebo použití chemických odstraňovačů pařezů. Tyto metody mohou být fyzicky i časově náročné a mohou dokonce vnášet do životního prostředí škodlivé látky. Pomoci vám však může sůl.

Jak odstranit pařez solí

Tato metoda, která je šetrná k životnímu prostředí a zároveň účinná. Jde o techniku, která využívá přirozených vlastností soli k urychlení rozkladu pařezu a jeho kořenového systému, což z ní činí schůdnou variantu pro majitele domů, kteří hledají bezproblémové řešení běžného problému při úpravě krajiny.

Z překážejícího pařezu si můžete udělat i táborák iZdroj fotografie: Depositphotos

Odstraňování pařezů pomocí soli

Chcete-li se vydat na cestu odstraňování pařezů pomocí soli, postupujte podle následujících jednoduchých kroků. Budete potřebovat:

  • elektrickou vrtačku nebo šroubovák s vrtákem větším než 10 mm
  • a přibližně 1 kg běžné kuchyňské soli.

Vytvořte do pařezu několik otvorů, které od sebe budou vzdáleny asi 5 cm. Tyto otvory budou sloužit jako kanálky, kterými bude sůl pronikat do vnitřku pařezu. Do každého otvoru nasypte hojné množství soli. Vysoušecí vlastnosti soli odvedou z pařezu vlhkost, což napomůže procesu rozkladu. Pro dosažení optimálních výsledků pařez omotejte plastovou fólií. Tento krok udrží vlhkost uvnitř a urychlí proces rozkladu. Na pařez nasypte vrstvu zeminy, abyste rozklad ještě více podpořili.

Poté jednoduše nechte přírodu, ať si poradí sama. Během několika následujících týdnů bude sůl působit jako kouzlo a podpoří přirozený rozklad pařezu a jeho kořenového systému. Do měsíce byste měli zaznamenat v jeho mizení výrazný pokrok.

Proč přidávat do vody na mytí podlahy zubní pastu iZdroj fotografie: Pixabay

Výhody solné metody

Sůl je přírodní látka, která neškodí životnímu prostředí ani okolním rostlinám, takže je udržitelnou možností odstranění pařezu. Tato metoda navíc eliminuje nutnost použití náročných technik, těžkých strojů nebo chemických přísad, což z ní činí řešení, které majitelům domů nepřináší velké úsilí. A jako bonus je jejím aktivním prostředkem opravdu levná a široce dostupná komodita, takže vás odstranění pařezu vyjde opravdu jen na pár korun. A ještě rychleji vás pařezu zbaví levná močovina.

Z překážejícího pařezu si můžete udělat i táborák

Jaké metody používáte k odstranění pařezu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články