Pařez zmizí beze stopy, účinným pomocníkem je močovina a dusičnan sodný

Pařez po pokáceném stromu nemusíte namáhavě vykopávat. S jeho odstraněním vám pomohou dusíkatá hnojiva nebo zdravé houby.

Pařez určený k likvidaci i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokácení stromu se čas od času nevyhne žádný vlastník zahrady. Někdy starý strom uhyne, jindy hrozí, že spadne a někoho zraní, nebo v zahradě zkrátka jen překáží. Vždy po něm ale zbyde pařez. Ten můžete mnohdy využít jako zajímavou dekoraci, častěji je však potřeba se ho zbavit. Pokud máte v plánu ho vykopat, počítejte s tím, že se trochu nadřete. Přirozený rozklad zase může trvat roky. Naštěstí existují triky, díky kterým se likvidace pařezu obejde bez zbytečné námahy.

Likvidace pařezu za pomoci močoviny

Používáte-li k hnojení v zahradě močovinu, máte po ruce účinný prostředek, který vám pomůže pařez zlikvidovat. Do dřeva vyvrtejte otvory, do kterých granulované hnojivo vsypete, a poté vydatně zalijete vodou. Pařez nakonec zakryjte fólií, aby nevysychal. Likvidace pařezu však bude chvíli trvat – minimálně několik měsíců. Pokud je opravdu velký, může se celý proces protáhnout i na dva roky. Po uplynutí této doby ho však vykopete velice snadno.

S odstraněním pařezu pomůže dusíkaté hnojivo

Dalším chemickým pomocníkem jsou hnojiva jako dusičnan sodný nebo draselný, která urychlí hnilobný proces ve dřevě. Takový druh likvidace pařezu je však vhodný pouze v případě, že se v okolí nevyskytují žádné jiné rostliny, kterým by mohl dusičnan také uškodit. Stejně jako v případě močoviny vsypte hnojivo do vyvrtaných děr, zalejte vodou a zakryjte. Počkejte několik měsíců a poté zkuste pařez vykopat.

Likvidace pařezu pomocí hub iZdroj fotografie: Pixabay

Vypěstujte si na pařezu houby

Pokud je vám chemická likvidace pařezu proti srsti, můžete vyzkoušet ekologickou cestu a při té příležitosti spojit příjemné s užitečným. S odstraněním pařezu vám pomohou dřevokazné houby, jako je hlíva ústřičná nebo plicní, václavky, opeňky nebo Jidášovo ucho. Ty nejenže skvěle chutnají, ale také podporují imunitu. Do pařezu vyvrtejte díry, naočkujte je zakoupenou houbovou sadbou a zavoskujte. Vhodná doba pro to je od začátku května do konce srpna. Houby budete z pařezu sklízet i několik let.

Z překážejícího pařezu si můžete udělat i táborák

Jak likvidujete překážející pařezy vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články