Aby měly okurky mnoho poupat: Pomocnou ruku podá dusičnan a močovina

K bohatému kvetení a vývoji plodů potřebují okurky dostatek živin. Dopřejte jim dostatek draslíku a dusíku.

Plody a květy okurek i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Okurky jsou oblíbenou plodinou pro svou svěží chuť a spoustu možností zpracování. Málokdo si umí představit zimu bez zásoby zavařených okurek. K tomu, abyste se radovali z bohaté úrody a měli co zavařovat, je třeba zelenině věnovat odpovídající péči. V případě okurek (a rozhodně to neplatí jen pro nakladačky) je to především vhodné hnojení, abyste jim dopřáli dostatek živin, na které je tato zelenina poměrně náročná. Jen dobře vyživené okurky bohatě pokvetou a budou plodit.

Záplavu poupat zařídí draslík

Tykvovitá zelenina, k níž patří i okurky, vyžaduje opravdu výživnou půdu. Jen tak dobře porostou, budou odolnější vůči chorobám a také bohatě pokvetou (tudíž budou i více plodit). S nasazováním květů a plodů pomůže okurkám hnojivo se síranem draselným. Jednu lžíci hnojiva rozpusťte v 10 litrech vody a okurky jím jednou týdně vydatně zalijte. Ocení ho především hybridní odrůdy okurek, které nasazují nová poupata co týden.

Okurky bez dusíku neporostou

Bez dusíku se neobejde žádná zelenina. V případě okurek ho však nepřeceňujte, rostly by díky němu především listy na úkor květů a plodů. Pokud jim však bude dusík chybět, poznáte to jednoduše – rostliny budou zaostávat v růstu a listy budou malé a bledé. Problém dokážou vyřešit dusíkatá minerální hnojiva jako dusičnan nebo močovina. Stačí, když do již vytvořeného draselného roztoku přidáte ještě půl lžíce jednoho z nich. Každou rostlinu zalejte alespoň půl litrem až litrem hnojiva.

Okurky ve skleníku iZdroj fotografie: Pixabay

Chraňte okurky před chorobami a škůdci

Okurky mohou trpět na celou řadu chorob nebo škůdců. Nejčastějšími nemocemi bývá plíseň okurková nebo padlí, ze škůdců jsou to mšice, molice či svilušky. Se všemi můžete, ale nemusíte bojovat za pomoci fungicidů a insekticidů ze zahradnictví. Pokud nejste příznivci chemie, vystačíte si i s tím, co máte doma ve spíži. Pomůže vám roztok z křenu nebo kravského mléka, jímž listy napadených okurek důkladně postříkáte z obou stran.

Proč zaštipovat okurky a jak na to.

Čím hnojíte okurky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články