Mléko místo chemického postřiku na okurky? To není vtip. Používaly ho už naše babičky, žluté listy okamžitě zezelenají

                   

Těšíte se na sklizeň vlastnoručně vypěstovaných okurek, avšak najednou si všímáte žlutých skvrn na listech? Jsou ohraničeny žilkami listů a jejich počet se rychle zvětšuje? Je na spodní straně napadených listů viditelný povlak plísně? S velkou pravděpodobností se jedná o okurovou plíseň a pokud chcete svou úrodu alespoň z části zachránit, musíte si pořádně pospíšit.

Jak došlo k nákaze

Spóry plísně se šíří pomocí vzdušných proudů z oblastí, kde se okurky pěstují celoročně. Jejímu rozvinutí na rostlině nahrává několik faktorů. Voda je na listech okurek dlouhou dobu po dešti nebo i po zalévání. Proto se u okurek doporučuje zalévání přímo ke kořenům, aniž bychom namáčeli listy. Dlouhodobě vysoká vlhkost vzduchu v nevětraném skleníku a typické letní teploty plísni jen prospívají.

iZdroj fotografie: Depositphotos

První kroky k záchraně

Pokud jste zpozorovali teprve první známky nákazy, můžete se pokusit ještě část úrody zachránit provedením těchto opatření. Napadené listy odstraňte. Nezapomeňte, že nepatří na kompost ani do kontejneru s biologickým odpadem. Spalte je. Okurky, které rostou ve skleníku, potřebují pravidelné větrání. Pokud je to ještě možné, rostliny vertikalizujte. Když se pnou po síti, snáze plísni odolávají.

Křenový postřik

Pokud jsou okurky těsně před úrodou, může být na chemické přípravky proti plísni pozdě. Dají se ovšem koupit i biologické postřiky. Pokud však z nějakého důvodu neradi používáte komerční postřiky, vyzkoušejte tento. 50 gramů nastrouhaného křenu nechte jeden den vylouhovat v 5 litrech dešťové vody, druhý den ho přeceďte a rostliny s ním postříkejte. Postřik se musí dostat na obě strany listů, aby se zabránilo opakovanému infikování.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mléčný postřik

Druhým možným čistě přírodním způsobem léčby je postřik z kravského mléka. Pozor, mléko nesmí být pasterizováno ani jinak tepelně ošetřeno. Tepelným ošetřením se ničí právě ty látky, které s plísní bojují. Sežeňte tedy mléko ideálně přímo od zdroje a namíchejte ho s odstátou vodou v poměru 1 : 2–3. Opět je potřeba ošetřit listy z obou stran. Když se vše podaří, okurky začnou zase prospívat, a vy se tak můžete znovu těšit na úrodu.

Jak pěstovat okurky nakládačky ze semen. Cucumis sativus
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články