Pokud máte tvrdohlavý pařez, nemusíte zoufat. Existuje mnoho způsobů, jak jej odstranit. Pomůže třeba i hořká sůl.
Epsomská sůl neboli síran hořečnatý představuje fantastický, nenáročný způsob, jak se vypořádat s otravným pařezem. Tato přirozeně se vyskytující minerální sloučenina funguje tak, že z něj odčerpává vlhkost, což nakonec vede k jeho odumření a rozpadu. A protože je zcela bezpečná pro okolní prostředí, nemusíte se obávat ani kontaminace půdy nebo poškození okolních rostlin. Její aplikaci navíc zvládne opravdu každý.
Jak použít epsomskou sůl k odstranění pařezu
Začněte tím, že do horní části pařezu vyvrtáte několik otvorů hlubokých asi 8 až 10 cm. Čím více otvorů vytvoříte, tím rychleji vaše nová pomocnice pronikne do dřeva. Do otvorů sypte epsomskou sůl tak dlouho, dokud nebudou plné (přesně tak to radí uživatelé z Gardening-Forums). Sůl začne absorbovat vlhkost ze dřeva, čímž urychlí proces vysoušení.
Poté vše lehce navlhčete vodou, abyste nastartovali proces absorpce. To pomůže soli proniknout hlouběji do pařezu. Sůl podle potřeby doplňujte. Uvidíte, že časem dřevo vyschne a zkřehne, takže se snáze rozpadne. Ale jde to i s obyčejnou solí, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali.
Mycelium: Přírodní rozkladač pařezů
Pokud jste příznivci hub, pak můžete vsadit i na mycelium. Mycelium je vlastně kořenová struktura hub, která hraje zásadní roli při rozkladu organických látek – a to včetně pařezů. Skvělá je například hlíva ústřičná. Ta vám nejen pomůže zbavit se už nepotřebného dřeva, ale jako bonus můžete získat i chutné jedlé plodnice!
- Podobně jako u metody s epsomskou solí vyvrtejte do horní části pařezu několik otvorů hlubokých asi 6 až 8 cm. Tyto otvory budou sloužit jako vstupní body pro mycelium.
- Mycelium můžete zakoupit online nebo v místních zahradnictvích. Jakmile budete mít vybraný kmen houby, vložte jej do vyvrtaných otvorů. Mezi oblíbené patří hlíva ústřičná nebo reishi.
- Myceliu se daří ve vlhkém prostředí, proto nezapomeňte pařez občas zalít, abyste v něm udrželi vlhkost. Můžete ho také přikrýt plachtou.
- V průběhu několika měsíců až let mycelium pařez kolonizuje a pomalu ho rozkládá.
- Dočkat se můžete i chutných plodnic.
Tato metoda je podle webu TroutBrookTree.com vynikající, pokud na odstranění pařezu nespěcháte a chcete využít jen přírodních procesů. Navíc může zlepšit zdraví vaší zahrady a zároveň snížit množství odpadu.