Dřevo, plast, trubky nebo beton: Za skladování materiálů na zahradě hrozí pokuta

Pokud na vašem pozemku probíhá stavba, nezapomeňte, že musíte myslet i na uložení nejrůznějších materiálů a odpadu.

i Zdroj fotografie: Venkat Mangudi / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zahrada často slouží jako klidné útočiště, ale může se opravdu rychle proměnit v právní bojiště, pokud se ji rozhodnete použít jako skladovací prostor pro různé materiály. K tomu se totiž mohou vázat různé nepříjemné pokuty.

Jak na odpad ze stavby

Stavební odpad je nevyhnutelným vedlejším produktem prakticky jakéhokoliv stavebního procesu – od demolice starých staveb až po stavbu nových nebo renovaci stávajících nemovitostí. Představte si, že zbouráte zeď a nenajdete jen cihly a prach, ale rovnou celou paletu materiálů. Stavební odpad totiž může obsahovat cokoli od keramiky a cihel až po nebezpečnější materiály, jako je azbest a barvy obsahující olovo. Mezi další běžné materiály patří podle webu Poofi např:

  • Beton
  • Dřevo (často ošetřené chemikáliemi)
  • Kovy
  • Plasty
  • Sklo
  • Izolační materiály
  • Půda a horniny

Architekti dostali nelehký úkol. Mladý pár chtěl postavit víkendovou chatu uprostřed ničeho

Pokud na vašem pozemku probíhá stavba, nezapomeňte, že musíte myslet i na uložení nejrůznějších materiálů a odpadu. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud na vašem pozemku probíhá stavba, nezapomeňte, že musíte myslet i na uložení nejrůznějších materiálů a odpadu.

Jen někam odvézt nestačí

Likvidace stavebního odpadu není tak jednoduchá jako jeho vyhození do nejbližší popelnice, jak píše web TříděníOdpadu. Nelegální skládkování může vést ke značným pokutám (ve výši 20 až 50 000 Kč) a dokonce i k obvinění z trestného činu. Pro začátek se ho vyplatí vytřídit a co půjde, tak odnést do popelnice nebo na jiné vhodné místo.

Můžete k tomu využít i služeb specializované firmy. „Při manipulaci s potenciálně nebezpečnými materiály je to dokonce nutné. Bez ní totiž nedostanete ta správná potvrzení, která vás ochrání před pokutou,“ radí pan Lukáš K. z Brna, který prý něco podobného nedávno řešil. „Vždy si proto nechte vypracovat podrobnou cenovou nabídku, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.“

Bazén z palet, který lze jednoduše postavit svépomocí, využijte ještě letos

Pokud na vašem pozemku probíhá stavba, nezapomeňte, že musíte myslet i na uložení nejrůznějších materiálů a odpadu. iZdroj fotografie: Pixabay
Zbytek roztříděného materiálu odvezte do sběrného dvora. Tady už budou vědět, co s ním.

Proč recyklovat odpad odborně

Zbytek roztříděného materiálu odvezte do sběrného dvora. Tady už budou vědět, co s ním. Recyklace stavebních materiálů je totiž stále rostoucím odvětvím. Beton lze rozdrtit a znovu použít v nových stavebních projektech, kovy se snadno recyklují a dokonce i cihly mohou najít nový život v různých konstrukcích. Bylo by tedy určitě škoda je o tento druhý život připravovat.

Jak jste si s odpadem ze stavby poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články