Pařez zmizí ze zahrady cobydup, občas pomůže i obyčejná sůl

Na pařez na zahradě nemusíte hned brát těžkou techniku. Naopak – mnohdy vám pomůže docela obyčejná sůl z kuchyně.

Starý pařez vám pomohou odstranit obyčejná dusíkatá hnojiva i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odstranění pařezu ze zahrady může být obtížný úkol, který často vyžaduje použití těžké techniky nebo nepříjemně silných chemikálií. Ale nemusí tomu tak být vždy. Web Lawn Starter totiž nabízí alternativní metodu s použitím obyčejné kuchyňské soli.

Jak odstranit pařez solí

Sůl má podle webu AAzdraví hygroskopické vlastnosti, což znamená, že přitahuje a zadržuje molekuly vody ze svého okolí. Při aplikaci na pařez pohlcuje vlhkost ze dřeva, vysušuje ho a způsobuje jeho křehnutí. Tento proces dehydratace potlačuje schopnost pařezu iniciovat nový růst a postupně urychluje jeho rozklad. Ve srovnání s chemickými prostředky jde sice o mnohem pomalejší proces, ale pro okolní flóru a faunu je mnohem bezpečnější.

Pomocí vrtáku vytvořte na povrchu pařezu řadu otvorů. Ty by měly být hluboké asi 12 až 16 cm, v závislosti na velikosti pařezu, a vzdálené od sebe přibližně 6-8 cm. Musí být skloněny směrem ke středu pařezu, aby se co nejvíce soli dostalo do kontaktu s co největším množstvím dřeva. Každý otvor naplňte přibližně jednou polévkovou lžící soli a zalijte ji vodou. To ji pomůže rozpustit a proniknout hlouběji do vláken dřeva.

Dřevorubec prozradil nejúčinnější způsob odstranění pařezu z trávníku. Díky pár minutám práce po něm nezůstane ani stopa

Vše lze trochu urychlit

Přikryjte pařez igelitovou fólií, abyste ho ochránili před deštěm a udrželi na místě vlhkost, která napomáhá vstřebávání soli. Každých několik týdnů ovšem tento kryt odstraňte, do otvorů přidejte další sůl a znovu zalijte vodou. Tento postup opakujte, dokud pařez nezačne vykazovat výrazné známky rozkladu, což může trvat několik měsíců až rok.

Nedovolte pařezu, aby na vaší zahradě zacláněl déle, než je nezbytně třeba. Místo toho se ho zbavte s použitím dusičnanu iZdroj fotografie: Mokkie / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
Nedovolte pařezu, aby na vaší zahradě zacláněl déle, než je nezbytně třeba. Místo toho se ho zbavte s použitím soli

Přírodní květináče jako další možnost

Pokud není nutné okamžité odstranění pařezu, zvažte možnost přeměnit ho na atraktivní zahradní prvek. Snadno si z něj vyrobíte například přírodní květináč. Jednoduše vydlabejte střed pařezu a vyplňte jej zeminou a rázem budete mít ideální místo pro barevné letničky, sukulenty nebo dokonce užitečné bylinky. A podobně si vyrobíte třeba i zahradní stolek, jak už Chalupáři-Zahrádkáři podrobně popsali dříve.

30 nápadů na to, jak využít pařez

Jak jste si s pařezy na zahradě poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články