Pařez zničíte i bez těžké techniky, rozežere ho dusičnan amonný

Docela obyčejný dusičnan amonný nemusí sloužit jen jako hnojivo – jeho agresivní vlastnosti dokážou při dostatečně velké koncentraci zlikvidovat i pařez.

Starý pařez vám pomohou odstranit obyčejná dusíkatá hnojiva i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odstranění pařezu není vždy snadný úkol. Existuje však jednoduchý a účinný trik, jak tvrdohlavý pařez odstranit bez větších potíží – pomocí dusičnanu amonného. Tato chemická metoda nabízí řešení, které nevyžaduje prakticky žádné kopání ani těžkou techniku.

Jak aplikovat dusičnan amonný

Začněte tím, že do pařezu vyvrtáte jeden nebo dva otvory o délce přibližně 15 cm. Pokud je pařez větší, vytvořte pro lepší účinnost více otvorů. Vyvrtané otvory naplňte dusičnanem amonným, který je snadno dostupný ve specializovaných obchodech. Dusičnan amonný do otvorů dobře zhutněte a v případě potřeby přidejte další.

„Poté ponechte pařez v takto ošetřeném stavu po dobu šesti měsíců až jednoho roku. Během této doby začne látka působit a účinně spálí a změkčí kořeny pařezu. Změklý pařez pak lze ze země snadno vytáhnout. Díru pak zasypte zeminou, abyste plochu obnovili,“ radí pan Milan N. z Nošovic, který nás k této metodě dovedl (za což mu děkujeme).

Dřevorubec prozradil nejúčinnější způsob odstranění pařezu z trávníku. Díky pár minutám práce po něm nezůstane ani stopa

Vyzkoušejte řešení z obchodu

Mezi chemické metody odstraňování pařezů mohou patřit také komerčně vyráběné odstraňovače pařezů na bázi herbicidů, které pařez odstraní opravdu rychle, jak píše web iReceptář. Pokud však dáváte přednost ekologickému přístupu, který může fungovat dokonce rychleji než metoda s dusičnanem amonným, je podle webu Bydlení. InStory ideální volbou použití dřevokazných hub.

Do pařezu vyvrtejte otvory a dřevo naočkujte vybranými houbami, například hlívou ústřičnou. Nejenže tak získáte chutnou a zdravou pochoutku do kuchyně, ale houby pravděpodobně během zhruba dvou let pařez rozloží, takže ho snadno odstraníte.

Jak odstranit pařez iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud vám na zahradě překáží starý pařez, vyřešte problém s ním jednou provždy – postačí na něj aplikovat dusičnan amonný

Pomoci může i oheň

Další možností je i vypalování pařezu. Stačí odolné dřevo polít například petrolejem nebo topným olejem. Po několika týdnech, kdy dřevo hořlavinu dostatečně natáhne, se pařez jednoduše zapálí a nechá vyhořet. Nyní, když jste seznámili se všemi možnostmi, můžete zvolit nejvhodnější přístup na základě svých preferencí, časových možností a environmentálních aspektů, které preferujete. Mně osobně se nejvíce zamlouvá právě použití hub.

Hodit se vám může i močovina, jak jsme poradili v minulosti na webu Chalupáři-Zahrádkáři. Další ekologické způsoby likvidace této nežádoucí „ozdoby zahrady“ jsme pak popsali zde.

Jak proti velkým pařezům na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články