Pařez zmizí ze zahrady téměř úplně sám: Dusičnan amonný ho během 14 dní rozežere na prach

Ať už byl strom pokácen z důvodu nedostatku místa, poškození nebo nemoci, zůstane po něm pařez. Ten odstraní dusičnan amonný.

Pařez zmizí ze zahrady téměř úplně sám: Dusičnan amonný ho během 14 dní rozežere na prach i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možná jste viděli lidi, kteří si pařez na zahradě ponechali k dekorativním účelům nebo z něj udělali květináč, ale pro ty, kteří chtějí mít na zahradě čistý prostor, existuje rychlejší a jednodušší způsob, napsal web NMSU. Pomocí dusičnanu amonného ho totiž dokážete rozložit během několika týdnů a začít svou zahradu využívat přesně tak, jak právě potřebujete.

Proč je dusičnan amonný ideálním řešením

Dusičnan amonný, běžně používaný jako hnojivo, je bohatý na dusík, který urychluje přirozený rozklad organických látek včetně dřeva. Konkrétně u pařezu výrazně urychlí proces rozkladu, který by jinak trval roky. Během krátké doby – přibližně 14 dní – se v podstatě promění v prach, takže je neuvěřitelně snadné ho odstranit nebo jednoduše nechat rozložit v půdě.

Příprava pařezu na ošetření dusičnanem amonným

Než se do celého procesu pustíte, je důležité ho připravit. Pro začátek zbylý pahýl seřízněte co nejníže: Čím blíže je pařez k zemi, tím účinnější následný proces bude. Pomocí velkého vrtáku poté vytvořte v horní části pařezu několik hlubokých a širokých otvorů.

Na kácení stromů bez povolení zapomeňte, hrozí vám pokuta až 100 000 Kč

Dejte pařezu sbohem: Hravě si s ním poradí obyčejná sůl

Nedovolte pařezu, aby na vaší zahradě zacláněl déle, než je nezbytně třeba. Místo toho se ho zbavte s použitím dusičnanu iZdroj fotografie: Mokkie / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
Nedovolte pařezu, aby na vaší zahradě zacláněl déle, než je nezbytně třeba. Místo toho se ho zbavte s použitím dusičnanu.

Snažte se o hloubku přibližně 20-30 cm, protože tak se dusičnan amonný dostane dostatečně hluboko. Pro urychlení celého procesu vyvrtejte otvory také po stranách pařezu (šikmo dolů) – zaměříte se tak i na kořenový systém.

Použití dusičnanu amonného

Jakmile je pařez řádně navrtán, je čas aplikovat dusičnan amonný. Jednoduše ho nasypte přímo do vyvrtaných otvorů a naplňte je až po okraj. Čím vyšší je koncentrace dusičnanu v pařezu, tím rychleji se rozkládá.

Starý pařez vám pomohou odstranit obyčejná dusíkatá hnojiva

Jak rychle odstranit pařez ze zahrady aneb Osvědčená praktika zahradníků

Zbavit se pařezu po pokácení stromu může být náročný úkol. Někdy vám však mohou pomoci docela nenápadné prostředky. iZdroj fotografie: Depositphotos
Zbavit se pařezu po pokácení stromu může být náročný úkol. Někdy vám však mohou pomoci docela nenápadné prostředky.

Pak už jen přikryjte jeho horní část zeminou nebo fólií (druhé řešení doporučují uživatelé z webu YesterdaysTractors spíše). Ty zachytí vlhkost a výpary čpavku, které dále urychlí rozklad. A za jak dlouho bude hotovo? U menších pařezů vám stačí jen 14 dní. Během této doby dusík několikanásobně urychlí mikrobiální činnost a dřevo se změní v měkký, drobivý materiál, který můžete snadno rozbít třeba lopatou.

Jak jste si s nechtěnými zbytky stromů na zahradě poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články