Pařez zmizí ze zahrady už za pár týdnů úplně sám, stačí aplikovat sůl

Jen obyčejný sáček soli stačí k tomu, aby na zahradě zlikvidoval velmi nepříjemnou překážku – pařez vzniklý po kácení stromu.

Pařez zmizí ze zahrady už za pár týdnů úplně sám, stačí na něj sůl i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Odstranění stromu ze zahrady nesmí být vždy jednoduché – zbývá po něm totiž pařez. Ten však podle webu AAzdraví zlikvidujete jen s pomocí docela obyčejné soli. Začněte s pařezem, který byl odříznut co nejblíže k zemi (tím se urychlí proces rozkladu). Čím čerstvější pařez, tím účinnější ošetření – to si pamatujte a s prací proto dlouho neotálejte.

Do pařezu vyvrtejte díry

Pomocí velkého vrtáku nebo sekery vytvořte hluboké a široké otvory napříč horní částí pařezu. Tyto otvory by měly proniknout do struktury pařezu co nejhlouběji, aby se solný roztok dostal do nejvnitřnějších oblastí, kde je nejúčinnější. Otvory naplňte přibližně do tří čtvrtin čistou nejodidovanou solí. Právě použitý typ soli bez jakýchkoli přísad je podle webu iReceptář klíčový, protože zajišťuje, že nic neoslabí její účinnost.

Po pařezu nezůstane ani stopa, stačí mít po ruce jen rýč a dláto

Po pařezu nezůstane ani stopa, stačí mít po ruce rýč a dláto

Jakmile jsou otvory naplněny solí, utěsněte je přírodním voskem nebo podobným materiálem. Tento krok je zásadní, protože zabraňuje odplavení soli deštěm nebo jejímu rozptýlení větrem a zajišťuje, že zůstane koncentrovaná tam, kde je jí nejvíce potřeba. Nakonec přikryjte pařez silnou černou plastovou fólií nebo plachtou a zajistěte kameny nebo cihlami. Po této úpravě trvá několik týdnů až měsíců, než se pařez zcela rozloží – vše záleží na jeho velikosti.

Jak celý proces urychlit

Jak pařez měkne a rozpadá se, můžete mu pomoci tím, že občas odstraníte změklé dřevo a v případě potřeby použijete více soli. Postupem času se z kdysi tvrdohlavého pařezu stane pouze kousek měkkého, snadno zpracovatelného materiálu, který lze snadno vydlabat a nahradit vhodnou zeminou.

Pokud vám na zahradě překáží nevzhledný pařez, nenechte ho vyhrát. Poradit si s ním totiž můžete opravdu snadno. iZdroj fotografie: W.carter / Public domain
Pokud vám na zahradě překáží nevzhledný pařez, nenechte ho vyhrát. Poradit si s ním totiž můžete opravdu snadno

Určitě tedy můžeme říci, že použití soli k odstranění pařezu je ve srovnání s jinými technikami jednoduchá, ekonomická a relativně šetrná metoda. Vyžaduje jen trpělivost a trochu fyzické námahy – nic víc. Ale pokud se vám zatím do jejího použití nechce, klidně si z něj vyrobte třeba přírodní květináč nebo třeba zahradní stolek, Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali již dříve.

30 originálních a jednoduchých nápadů pro využití starého pařezu

Jak jste si s likvidací větších či menších pařezů poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články