Pařezu se zbavíte i bez vytrhávání, zničí ho obyčejná sůl

Pařezy se obvykle neodstraňují snadno – pokud si však k ruce vezmete šikovného pomocníka jménem sůl, pak na těžkou práci můžete zapomenout.

Pařez určený k likvidaci i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pařezy stromů dokážou být na vaší zahradě skutečně velkou nepříjemností. Nejenže zabírají cenné místo, ale mohou z nich také vyrašit nové výhonky a olistění, což vede k nežádoucímu růstu. Ale pokud se jich chcete zbavit, nemusíte sázet na jejich vykopávání, vytahování nebo používání chemických odstraňovačů. Místo toho si k ruce vezměte obyčejnou sůl.

Metoda se solí: Bezpečné a snadné řešení

Stačí si jen připravit dostatek kuchyňské soli a pařez brzy zmizí zcela sám. Tady jsou potřebné propriety:

  • Vrták nebo šroubovák s vrtákem větším než 10 milimetrů.
  • Přibližně 1 kilogram obyčejné kuchyňské soli.

Začněte tím, že do pařezu vyvrtáte několik otvorů v rozestupech asi 5 centimetrů. Tyto otvory by měly být dostatečně hluboké, aby se dostaly do jádra pařezu. Po vyvrtání otvorů je naplňte obyčejnou kuchyňskou solí. Sůl zde působí jako vysoušedlo a bude z pařezu a jeho kořenů odčerpávat vlhkost. Toto odstranění vlhkosti nakonec způsobí rozpad pařezu.

Z překážejícího pařezu si můžete udělat i táborák iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud na zahradě pokácíte strom, budete se muset ještě vyrovnat s tím, co po něm zůstane

Jak podpořit účinky soli

Pro zvýšení účinnosti ošetření solí můžete pařez utěsnit plastovou fólií nebo igelitovým sáčkem a poté jej zasypat zeminou. Tím se sůl udrží na místě a vytvoří se uzavřené prostředí, ve kterém může nerušeně působit. Po přidání soli, utěsnění pařezu a jeho zakrytí zeminou je vaše práce v podstatě hotová. Nemusíte používat žádné další ošetření ani provádět další práce. Sůl se do pařezu doslova vsákne a časem způsobí jeho rozklad.

Přibližně za měsíc si všimnete, že se pařez začíná rozkládat. Tento přirozený proces rozkladu způsobený solí způsobí, že mrtvé dřevo postupně změkne a rozpadne se. Jak se pařez rozkládá, můžete ho snadno odstranit prostým rozbitím lopatou nebo jiným nářadím. Dodržením těchto jednoduchých kroků můžete ze svého dvora účinně odstranit všechny otravné pařezy a těšit se z čisté plochy, určené pro další využití. Tato metoda dokazuje, že někdy jsou ta nejjednodušší řešení také ta nejúčinnější.

Jak prodloužit životnost vonných svíček v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos
Pařezy se obvykle neodstraňují snadno – pokud si však k ruce vezmete sůl, pak na těžkou práci můžete zapomenout.

Pomůže i dusičnan amonný

Pokud na odstranění pařezu opravdu spěcháte, pak sáhněte po běžném hnojivu, které za pár korun seženete v každém dobře zásobeném obchodě – dusičnanu amonném. Ten se solí smíchejte (nebo ho jednoduše použijte místo ní) a počkejte si na výsledky. Uvidíte, že rozklad pařezu bude až třikrát rychlejší.

Jak zlikvidovat pařez přes podezdívku plotu? Podívejte se na názorný návod

Jaké jsou vaše triky pro odstranění odolných pařezů?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články