Pavouci se v domě už neukáží, vůni esenciálních olejů nesnesou

Díky svým antibakteriálním a antivirovým vlastnostem jsou některé oleje ideální k dezinfekci, ale hodit se mohou i proti pavoukům.

Pavouci se ho bojí jako ohně: Mátový olej totiž opravdu nesnáší i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Tihle osminožci nepatří v domácnosti právě mezi vítané hosty. Někteří lidé se jich vysloveně bojí, jiní je považují „jen“ za nepříjemné. Nezáleží na tom, do které z těchto dvou skupin se řadíte vy. Pokud si vezmete k ruce ten správný esenciální olej, nebudete už muset nikdy žádné „pavoučí“ problémy řešit. Zaručeně.

Přírodní repelenty proti pavoukům

Pavouci jsou sice v našich ekosystémech užitečnými predátory, ale v domácnostech jsou často nevítanými hosty. A jak s jejich vypuzením pomohou právě esenciální oleje? Jednoduše zahltí jejich smysly, takže se pak budou místům, které jste jimi ošetřili, vyhýbat. Po kterých olejích se vyplatí sáhnout? Nejlepší jsou tyto čtyři, jak doporučuje web iReceptář.

  • Olej z máty peprné
  • Levandulový olej
  • Eukalyptový olej
  • Tea Tree Oil

Recept na repelent proti pavoukům

Jednoduše smíchejte 15 kapek některého z výše uvedených esenciálních olejů se 700 ml vody v lahvičce s rozprašovačem. Dobře protřepejte, aby olej s vodou emulgoval a vzniklý roztok nastříkejte do všech rohů a štěrbin, kde by se pavouci mohli vyskytovat. Určitě nezapomeňte ani na okenní parapety a rámy, přes které by mohli vniknout dovnitř. Pokud budete vše opakovat dvakrát týdně, uvidíte, že se vám budou tito nevítaní hosté zdaleka vyhýbat.

Jak vyhnat všechny pavouky z domu: Nevoní jim esenciální olej ani citronová šťáva

Další přírodní repelent – citrusové slupky

Pavouci také nemají rádi vůni citrusů. Vyzkoušet tedy můžete i jejich kůru – jednoduše ji položte stejná místa, která byste jinak obstříkali repelentem Bude tu působit jako přirozená bariéra, přes níž tito nenávidění členovci neproniknou, jak potvrzuje i web HomeInCube.

Některé esenciální oleje mohou stimulovat růst rostlin nebo působit jako přírodní herbicidy. A bojovat umí i proti pavoukům. iZdroj fotografie: Pixabay
Některé esenciální oleje mohou stimulovat růst rostlin nebo působit jako přírodní herbicidy. A bojovat umí i proti pavoukům.

Pomoci může i ocet

I ocet smíchaný s vodou v poměru 1:1 může být účinným repelentem. Jeho silný kyselý zápach je totiž pavoukům opravdu silně nepříjemný. A jako bonus vám tento roztok poslouží i jako přírodní čisticí prostředek, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali. Pokud s ním tedy kupříkladu omyjete parapety, zabijete takříkajíc hned dvě mouchy jednou ranou.

Jak proti pavoukům v domácnosti bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články