Podlaha se leskne tak, že v ní člověk vidí svůj odraz. Stačí použít ocet s kyselinou citronovou

K vyčištění podlahy nemusíte používat drahé chemické prostředky. Skvěle si poradíte i s tím, co máte zaručeně doma.

Aby se vaše podlaha leskla jako v době, kdy jste si ji pořizovali, sáhněte pro pomoc do spíže. Kyselina citronová působí přímo zázračně i Zdroj fotografie: Lucidatura pavimenti / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Představte si, že omylem převrhnete lahvičku odmašťovače na dlaždicovou podlahu, abyste zjistili, že je to tajný elixír pro nejčistší a nejčistší dlaždice a spáry, jaké jste kdy viděli. Taková byla realita uživatelky TikToku @livecomposted, která se o svůj náhodný, ale zázračný objev podělila se světem. Odmašťovač prý nejenže vyčistil dlaždice, ale také obnovil barvu spár ze špinavě šedé na zářivě bílou. Jak stejného výsledku dosáhnout doma? Vsaďte na ocet.

Dynamické duo: Ocet a kyselina citronová

Ocet je již dlouho základem ekologicky šetrného úklidu a je chválen pro svou schopnost odstraňovat mastnotu, zabraňovat usazování vodního kamene a potlačovat plísně bez použití drsných chemikálií. Díky své kyselé povaze je vynikajícím prostředkem pro obnovení lesku dlaždic. „Ale používejte ho s rozvahou, abyste zabránili zmatnění povrchu,“ zdůrazňuje milovnice přírodního úklidu Kateřina V. z Dobré.

A to potvrzuji – myslím, že ocet je dobré střídat s jinými prostředky na podlahu, jinak začne být tak nějak „omšelá.“ Tento prostředek doporučuje na podlahu například i web NašeZahrada, na příliš mastnou podlahu však radí jako bonus přidat ještě mýdlo. A tomuto postupu se dříve věnovali i Chalupáři-Zahrádkáři.

Krásně lesknoucí se podlaha nemusí být jen snem, stačí použít ocet se čpavkem

Kyselina citronová: Prostředek proti vodnímu kameni

A pokud máte doma hodně tvrdou vodu (nebo třeba dlažbu z přírodního kamene, na kterou podle webu MojePodlaha ocet použít jednoduše nemůžete), pak si vezměte k ruce kyselinu citronovou. Z nastrouhaného kastilského mýdla, vroucí vody, jedlé sody, několika kapek oblíbeného esenciálního oleje a samozřejmě špetky výše zmíněné kyselé pomocnice vytvoříte pastu, která příjemně voní a odstraňuje úplně všechny nečistoty doslova jedním tahem.

Aby vám vodní kámen nenadělal v koupelně více vrásek, než je nezbytně třeba, vsaďte na jeho šikovné odstranění domácími prostředky. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete mít svou podlahu stejně krásnou, jako kdyby si ji vzala na paškál profesionální uklízečka, sáhněte pro pomocníky do kuchyně

Keramice přichází na pomoc pára

Keramické dlaždice jsou trvanlivé a odolné vůči vlhkosti, což je předurčuje k použití v náročných prostorách, jako jsou kuchyně a koupelny. A to vám může pomoci i v oblasti čištění – stačí si k ruce vzít parní čistič (alternativou je klasický kbelík teplé vody s trochou octa a saponátu). Uvidíte, že žádná odolná špína nebude mít šanci.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro úklid podlahy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články