Podlaha se zase krásně leskne, chce to jen obyčejný ocet

Úklidových triků není při péči o domácnost nikdy dost – například obyčejný ocet vás zbaví nevzhledných šmouh na podlaze a dodá jí lesk.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Pro každou pečlivou hospodyňku je udržování čistoty a pořádku v domácnosti nejvyšší prioritou. Mezi nejnáročnější oblasti, které je třeba udržovat v čistotě, patří podle webu MerryMaids podlaha, na níž se rychle hromadí špína a nečistoty.

Síla octa pro podlahu

Ocet je podle magazínu ApartmentTherapy přírodní a ekologický čisticí prostředek. Je velmi univerzální a lze ho použít k různým úklidovým pracím, včetně mytí oken, dezinfekce pracovních desek a samozřejmě i k vytírání podlah. Čisticí schopnosti octa spočívají v obsahu kyseliny octové, která účinně rozkládá nečistoty a mastnotu a zároveň působí jako dezinfekční prostředek. Tady je několik výhod, které na něm vidím já:

  • Ocet je přírodní dezinfekční prostředek, který dokáže zničit většinu běžných bakterií a zárodků vyskytujících se na podlahách.
  • Kyselina octová obsažená v octu pomáhá rozkládat a rozpouštět mastnotu, takže je velmi účinný i na kuchyňské podlahy.
  • Ocet účinně neutralizuje nepříjemné pachy a zanechává váš domov svěží a čistý.
  • Na rozdíl od mnoha komerčních čisticích prostředků je ocet bezpečný pro domácí zvířata a děti. Není toxický a nezanechává škodlivé zbytky.

Příprava octového roztoku na čištění podlah

Příprava roztoku na čištění podlah na bázi octa je jednoduchá a cenově výhodná. Zde je návod, jak jej vyrobit:

  • 1 šálek bílého octa
  • 5 litrů teplé vody
  • Volitelně: několik kapek esenciálního oleje (levandule nebo citron) pro příjemnou vůni.
Domácí čisticí pasta z mýdla a sody si poradí se všemi nečistotami iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byla podlaha u vás doma zase jako nová, nemusíte sahat po silné chemii – místo toho si skvěle vystačíte s obyčejným octem

V kbelíku smíchejte 5 litrů teplé vody s 1 šálkem bílého octa. Teplá voda pomáhá rozpustit ocet a zvyšuje jeho účinnost při čištění. Pokud si přejete příjemnou vůni, přidejte několik kapek vybraného esenciálního oleje. „Esenciální oleje, jako je levandule nebo citron, pomohou odstranit ostrý zápach octa a zanechají váš domov nádherně provoněný,“ doporučuje naše čtenářka Marta L. z Chomutova. Směs promíchejte, aby se ocet ve vodě dobře rozptýlil.

Babička mi poradila, abych do vody na mytí podlahy dala hrst soli: Vytírání bez ní už nemá žádný smysl

Jak octem vyčistit podlahu

Začněte vysáváním nebo zametáním podlahy, abyste odstranili veškeré volné nečistoty, prach a zbytky. Tento krok zajistí, že při vytírání nebudete roznášet špínu po podlaze. Poté namočte mop nebo utěrku z mikrovlákna do octového roztoku a vytírejte podlahu od jednoho konce směrem k východu.

Proč přidávat do vody na mytí podlahy zubní pastu iZdroj fotografie: Depositphotos
Úklidových triků není při péči o domácnost nikdy dost – například obyčejný ocet vás zbaví nevzhledných šmouh na podlaze a dodá jí lesk

V případě odolných skvrn nebo mastných míst můžete použít kartáč s měkkými štětinami nebo hadřík namočený v octovém roztoku a místo jemně vydrhnout. Podlahu nechte uschnout. Roztok octa ji zanechá bez poskvrnky, lesklou a svěže vonící.

Na odolné skvrny vám podle zkušenosti redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pomůže také dostatečně koncentrovaný hořčičný prášek. Na rýhy na dřevěné podlaze se zase redakci osvědčilo správně provedené broušení.

Jaké jsou vaše osvědčené úklidové triky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články