Krásně lesknoucí se podlaha nemusí být jen snem, stačí použít ocet se čpavkem

Nedovolte, aby vám úklid podlahy překazil nedostatek čisticích prostředků z drogerie – stejnou parádu naděláte i s domácími pomocníky.

i Zdroj fotografie: Lucidatura pavimenti / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Lesklá a perfektně čistá podlaha může změnit atmosféru domova doslova zázračně a vdechnout mu pocit čistoty a pořádku. I když se může zdát, že čištění podlah je všední úkol, lze jej značně zjednodušit použitím ingrediencí, které již pravděpodobně máte ve spíži. Zejména kombinace octa a čpavku se ukázala jako opravdu silné duo, které si poradí se špínou na podlaze a zanechá po sobě krásně lesklý povrch beze šmouh.

Účinnost octa a čpavku

Smícháním 250 ml octa s 5 litry vody lze zlikvidovat mikroby na povrchu všechny podlahy, zatímco 50 ml čpavku si jako bonus účinně poradí se špínou a zabrání napadení vaší domácnosti šváby a dalším hmyzem. Při používání těchto roztoků je důležité zabránit vdechování výparů a zajistit řádné větrání všech místností. Ale pozor – web MojePodlaha varuje, že na podlahy z přírodního kamene se toto duo nehodí – mohli byste si je poškodit.

Aromatické čisticí roztoky

Chcete-li mít po úklidu v celé domácnosti příjemnou vůni, zvažte přidání několika kapek esenciálního oleje do vody, určené na finální vytírání. Lze použít jakoukoli vůni, která vás osloví, od levandule až po citrusy. Ale můžete to mít i tak trochu dva v jednom, jak nám poradila čtenářka Magda K. z Lázní Lipová. „Pro domácí aromatický čisticí prostředek smíchejte 15 ml octa, 5 kapek levandulového oleje a 5 kapek tea tree oleje v 5 litrech vody. Různé oleje lze kombinovat a vytvořit tak vlastní vůni. Vše přidejte do vytírání a je to.“

Proč přidávat do vody na mytí podlahy zubní pastu

Podlaha se bude jen lesknout, stačí do vody přidat lžíci soli

Alternativní čisticí prostředky

Chcete-li získat šikovné řešení na čištění podlah, které bude jako bonus zpomalovat i usazování prachu, zkuste do vody na čištění přidat trochu aviváže. Tato metoda je účinná také při čištění nábytku a okenních parapetů. Další alternativou je rozpuštění jednoho šálku jedlé sody v 10 litrech vody. Tento roztok je vynikající pro odstraňování skvrn (a nezanechává po sobě žádné šmouhy, jak jsem se sama přesvědčila). Docela jiný postup však doporučuje web BydleníSnů v případě, že máte doma linoleum. Pro ně je prý ideální šedé mýdlo smíchané s vodou.

Aby vaše podlaha zase vypadala jako nová, vezměte si k ruce šikovné pomocníky. Udělají z ní opravdu krásnou součást interiéru. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše podlaha zase vypadala jako nová, vezměte si k ruce šikovné pomocníky. Udělají z ní opravdu krásnou součást interiéru

Na odolnou špínu pak vyzkoušejte terpentýn a k odstranění oděrek také velmi dobře poslouží obyčejná guma. Rozhodně však zapomeňte na jakékoliv alkalické nebo abrazivní čisticí prostředky. Na odolné skvrny vám podle zkušenosti redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pomůže také sůl a na rýhy na dřevěné podlaze se nám zase osvědčilo broušení.

Jak vytírat podlahy a dlažbu jako profesionál

Jaké metody používáte při mytí podlahy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články