Pavouci v mžiku opustí domov, zápach citrusů jednoduše nesnesou

Příroda nám dává k dispozici mnoho užitečných prostředků, které nám mohou pomoci s každodenními problémy – například s přítomností pavouků.

Proč nezabíjet pavouky: Skvěle si poradí se malým hmyzem i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V zimě hledají podle webu SmithsPestManagement pavouci teplo a úkryt v útulných zákoutích. Ačkoli tito osminozí tvorové nejsou škodliví, soužití s nimi může mnoha lidem způsobit nepříjemné pocity. Někteří se proto uchylují k rozsáhlému úklidu, aby své domovy pavouků zbavili. Existuje však účinný hack, který je dokáže odradit – a spočívá v opravdu jednoduchém použití citrusových slupek.

Jak vyhnat pavouky citrusy

Pavouci mají podle informací z portálu Forbes odpor k vůni citrusových plodů. Vymačkejte citron až na kůru a touto kůrou potřete všechny povrchy a okenní parapety, kde se pavouci pravděpodobně zdržují. Nesnáší ji, takže se pro příště těmto místům raději vyhnou.

A velmi podobně působí i mátový nebo eukalyptový esenciální oleje. Musíte však vybrat ten opravdu kvalitní – na levné náhražky na chemické bázi není v tomto ohledu spolehnutí. Aby však toto řešení bylo opravdu účinné, musíte ho každý týden obnovovat. O použití mátového oleje psali Chalupáři-Zahrádkáři zde, ale hodit se vám může i šampón s octem.

Octová směs také pomůže

Smíchejte vodu s octem (například tím jablečným) v poměru 1:1 a nastříkejte tuto směs na místa, kde se pavouci vyskytují. Octová vůně může pomoci tyto nežádoucí návštěvníky spolehlivě odehnat. A pomáhá i kafr. Jednoduše dejte trochu kafru do látkového sáčku a ten umístěte do skříní, šuplíků nebo pod postel.

Konec bojů s pavouky: Pomůže časté větrání, důležitý je i pravidelný úklid

Podzimní pomocník jménem kaštan

Jírovec maďal (Aesculus Hippocastanum L.) respektive jeho plody si často spojujeme právě s podzimem, kdy se pavouci stěhují do domu nejvíc. Čtenář Luděk S. Z Hradce Králové však tvrdí, že i tyto plody mohou s invazí pomoci. „Pavouci nesnášejí vůni kaštanů. Můžete proto použít esenciální olej z kaštanů nebo si vytvořit svůj vlastní smícháním drcených kaštanů s vodkou nebo jiným alkoholem. Tento olej či esence můžete aplikovat na místa, kde se pavouci často vyskytují, jako jsou okenní rámy, dveře nebo rozestavěné pavučiny.“

Pokud na i vy nemůžete v domě vystát nezvané osminohé návštěvníky, pak se proti nim letos vybavte s dostatečným předstihem iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud na i vy nemůžete v domě vystát nezvané osminohé návštěvníky, pak se proti nim letos vybavte s dostatečným předstihem

Další způsoby boje proti pavoukům

I když dokážou být přírodní prostředky velmi účinné, jen samy o sobě nestačí. Při úklidu proto věnujte velkou pozornost důkladnému vyčištění míst, která by mohla pavoukům vyhovovat. Nejčastěji je to koupelna a kuchyně, protože tyto prostory obvykle poskytují teplo a vlhkost – tedy podmínky, které pavouci vyloženě vyhledávají. Také se postarejte o utěsnění všech mezer a škvír v oknech například dobře zvoleným těsněním. To před příchodem zimy dělám vždy i já a nemůžu si tenhle postup vynachválit.

Jaké jsou vaše triky pro odpuzování pavouků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články