Jak pečují zkušení zahradníci o pole, ze kterých sklidili brambory: Méně známá taktika přípravy záhonu zařídí obrovskou úrodu v příštím roce

Po letní sezóně je velmi důležité obohatit půdu užitečnými látkami. A platí to i pro záhony, kde se pěstovaly brambory.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dříve se lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum) z čeledi lilkovité (Solanaceae), na našich zahradách pěstoval vel velkém. Dnes už jsou políčka spíše menší – ovšem péči vyžadují stále stejnou. A to platí i pro období, kdy jste brambory již sklidili. Co si tedy se starým bramborovým polem počít?

Zelené hnojení z netradičních rostlin

Rozhodně je třeba vrátit zemině ty správné živiny. A k tomu vám mohou skvěle posloužit aksamitníky alias afrikány (Tagetes). I když je známe spíše jako okrasné květiny, v zahrádkářství se používají i k hnojení půdy, protože ji dokážou obohatit o živiny. Po letní sezóně je velmi důležité obohatit půdu užitečnými látkami.

A pokud vám už afrikány stejně rostou někde na zahradě (a brzy by stejně vzaly za své), rozhodně se vyplatí to s nimi na bramborovém poli zkusit. Tyto nevšední květiny jsou totiž schopné velmi dobře nasytit půdu velkým množstvím mikro a makro prvků, včetně dusíku, fosforu a draslíku. Kromě toho pomohou afrikány zlepšit strukturu půdy, uvolní ji a provzdušní.

Čím vyživit staré bramborové pole

Sáhnout je možné i po komerčních hnojivech. Mělo by jít o taková, která obsahují fosfor a draslík. Mohou být použity za sucha i za mokra. Skvělé je použití 40 až 50 gramů superfosfátu na 1 metr čtvereční. Myslete také na to, že je hnojivo třeba zapracovat až do hloubky 30 cm.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Můžete také přidat kyselinu sírovou a chlorid draselný, ale hlavní je nepřehánět to s dávkováním. Toto hnojení je nutné provádět na podzim, protože právě v tomto období má půda „osiřelá“ po pěstování zeleniny a ovoce nedostatek živin. Toto schéma hnojení vám umožní dosáhnout bohaté úrody v příští sezóně skoro bez námahy.

Při výskytu škůdců aplikujte vápnitý dolomit

Zkušený zahradník ví, že půda by se měla na podzim zrýt, aby se obnovila před příchodem nové pěstitelské sezóny. Měli byste však myslet na to, že pokud jste předtím aplikovali jiná hnojiva, je velmi pravděpodobné, že okyselila půdu. Takže je třeba vrátit ji trochu do rovnováhy. Skvělý jen v tomto ohledu vápnitý dolomit, který nejen neutralizuje kyselou reakci půdy, ale také ji nasycuje vápníkem a tolik potřebným hořčíkem.

Moučka by měla být aplikována při ryti – nikoli později, protože nikdy nezačne pracovat okamžitě. Na své působení na zahradě zkrátka a dobře potřebuje čas. Pokud byste ji tedy aplikovali až na jaře, bylo by to jednoduše pozdě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč používat vápnitý dolomit

A jaké výhody tento materiál má? Je jich celá řada:

  • bezpečnost pro rostliny,
  • dlouhodobé působení (od 3 do 5 let),
  • zásobení půdy důležitými prvky,
  • zlepšení výnosu mnoha plodin (vápnitý dolomit se skvěle hodí pro zelí, řepu, dýně, cibule a okurky).

Je také důležité si uvědomit, že pokud máte v plánu hnojení dusíkem, nikdy ho nelze použít současně s vápnitým dolomitem. Mezi oběma procedurami by měl uplynout alespoň týden.

Jaké jsou vaše tipy pro oživení starého bramborového pole?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články