Pecky z třešní nevyhazovat, dá se z nich vysadit další strom

Až si příště budete chtít do zahrady pořídit nový ovocný strom, zkuste si namísto koupené sazenice vypěstovat vlastní. Potřeba je jen třešňová pecka.

i Zdroj fotografie: Guithem Vellut / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Třešně a višně jsou jedny z nejoblíbenějších peckovin v našich končinách. Jsou plné vitamínů, minerálů jako železo, draslík nebo vápník a přírodních barviv s antioxidačními účinky, tzv. antokyanů. Na atraktivitě jim přidává osvěžující chuť a plno možností zpracování. Mnohým chutnají nejvíce „jen tak“, připravit se z nich však dají nejrůznější dezerty a kompoty. V takovém případě vám často zbyde hromada pecek. Jak tento kuchyňský odpad zpracovat? Třeba si z pecky vypěstujte strom.

Vypěstujte vlastní třešně z pecky

Chcete-li rozšířit ve své zahradě sbírku ovocných stromů, pravděpodobně zakoupíte v zahradnictví sazenici, kterou poté zasadíte. Stromek si však můžete vypěstovat i sami z pouhé pecky. Aby byl počin úspěšný, musíte zvolit správný druh třešně. Pecky z dovezených k nám plodů vám sice vyklíčí, po přesazení se jim ale v našich klimatických podmínkách nemusí dařit. Nejlepší bude ovoce od některého z místních pěstitelů nebo třeba třešeň v sousedově zahradě.

S klíčením pomůže stratifikace v lednici

Poté, co třešně sníte, pecky omyjte a nechte je na suchém a teplém místě vyschnout. S klíčivostí vám výrazně pomůže stratifikace, během níž semínka přebývají po určitou dobu v chladném prostředí. V přírodě se tento proces odehrává přirozeně v zimě, vy si pomůžete lednicí. Pecky zabalte do navlhčené papírové utěrky a vložte do plastového sáčku nebo krabičky. Umístěte ji do lednice, kde ji nechte po dobu tří měsíců.

Třešně, plody a pecky iZdroj fotografie: Pixabay

Třešně z pecky vám vyrostou na parapetu

Po uplynutí tří měsíců pecky vyndejte z lednice a umístěte je do květináče vyplněného směsí lehké půdy a písku. Květináč umístěte na teplé místo, kde svítí co nejdéle slunce. Ideální je parapet jižního okna nebo vytápěný skleník. Substrát udržujte stále vlhký. Do dvou až tří týdnů pecky začnou klíčit. Jakmile sazeničky povyrostou, přesaďte každou do samostatného květináče. Za rok na jaře již je můžete zasadit na stálé místo v zahradě.

Klady a zápory vlastních stromů z pecek

Pokud jste se rozhodli pro vlastní třešeň nebo višeň z pecky, musíte počítat s některými specifiky tohoto pěstování. Tím prvním je určitě čas – stromu bude chvíli trvat, než vyroste, a první sklizně se dočkáte zhruba za osm až deset let. Těžko se také odhaduje velikost a chuť budoucích plodů. Odměnou vám však budou nejen peníze ušetřené za nákup sazenic, ale i pocit satisfakce a v případě, že vyberete pecky z vhodné třešně, i odolné a silné stromy.

Z pecky si můžete vypěstovat i jiné stromy, například meruňky

Jaké ovocné stromy pěstujete u vás na zahradě?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články