Pelargonie pokvetou jako o závod, stačí je hnojit za pomocí jódu

Aby vám vaše muškáty opravdu stále nádherně kvetly, musíte jim dopřát tu správnou výživu, zkušení zahradníci nedají dopustit na jód.

Pelargonie pokvetou jako o závod, stačí je vyživit za pomocí jódu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V zahradnictví jsou pelargonie, často nazývané muškáty, oblíbené pro svou odolnost, zářivé barvy a svěží květy. Mnohdy příliš péče nepotřebují, ale pokud u nich chcete nasazování květů opravdu maximalizovat, měli byste jim dopřát jód.

Jód: katalyzátor kvetení

Myšlenka použití jódu k posílení kvetení pelargonií se může zdát netradiční, nicméně je založena na hlubokých znalostech fyziologie rostlin. Jód totiž i v nepatrném množství působí jako katalyzátor, který stimuluje metabolické procesy, jež vedou k silnému růstu a samozřejmě také k mnohem lepšímu kvetení. Klíčem je umírněnost – stačit vám bude jediná kapka 5% roztoku jódu v jednom litru vody, jak radí web NášDům.

Jakou půdu zvolit pro výsadbu muškátů a surfinie, aby byly krásnější než kdykoliv předtím? Hodně na tom záleží

Jód se hodí jen pro zdravé rostliny, které chcete přimět ke květu. Jako hnojivo pro ty nemocné nebo třeba napadené škůdci se mi mnohem lépe osvědčil dřevěný popel. Stačí vám jedna lžíce týdně. Jód pak stačí aplikovat asi dvakrát do měsíce,“ radí čtenářka Kateřina K. z Budína, která prý muškáty pěstuje už dlouhé roky.

Co si ještě pohlídat

Web iReceptář však zdůrazňuje, že jen samotné hnojení k prosperování těchto rostlin nestačí. Pamatujte si proto také, že muškáty potřebují k tomu, aby mohly plně využít blahodárné účinky jódu, především dostatek přímého světla. A proto je pro jejich růst ideální slunné místo orientované na jih. Bez dostatku světla je ani kouzlo jódu nedokáže přimět k plnému rozkvětu.

Pelargonie jsou obecně známy svou schopností kvést hojně, pokud jsou jim poskytovány správné podmínky. Pomoci může jód. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pelargonie jsou obecně známy svou schopností kvést hojně, pokud jsou jim poskytovány správné podmínky. Pomoci může jód

Ale pozor dejte i na to, čím své muškáty zaléváte. Volte odstátou nebo ještě lépe dešťovou vodu pokojové teploty. Ta totiž určitě neobsahuje agresivní chemikálie, které by mohly rostlinám ublížit, a poskytuje jodu šetrné prostředí pro jeho působení. Ovšem tímto prvkem můžete hnojit i další rostliny. Jde například o tyto druhy:

  • všelicha iberkolistá (Brachyscome iberidifolia)
  • sporýš (Verbena)
  • petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida)
  • hledíkovka (Nemesia strumosa)
  • paprskovka (Osteospermum eclonis)
  • vitálka alias sanvitálie (Sanvitalia procumbens)
  • vějířovka (Scaevola)
  • dvojzubec alias balkongold (Bidens ferulifolia)
  • muškáty (Pelargonium)

A je skvělý i pro zeleninu, jak v minulosti Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Které druhy balkonových rostlin budete letos pěstovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články