Vynikající sklizeň rajčat zařídí jód v kombinaci s popelem

Připravte si doma tuto extra výživnou směs a aplikujte ji v srpnu na rajčatové keře. Nejen že bude vaše úroda mnohem bohatší, ale sklízet budete ještě s příchodem podzimu.

Proč nikdy nezalévat rostliny studenou vodou – zkazí úrodu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Chuť čerstvých rajčat utržených ze stonku se nedá srovnávat s těmi, která zakoupíte v obchodech. Pokud si je navíc sami vypěstujete, v každém soustu ochutnáváte svou zúročenou práci a čas, který jste jejich péči věnovali. Aby byla vaše úroda po všech těch měsících co největší a nejlahodnější, dopřejte jim v létě zálivku z jódu a popela. Po ní budou keře obsypané velkými a šťavnatými plody.

Proč si vyrábět vlastní hnojivo

Přestože je nabídka hnojiv v obchodech opravdu rozmanitá, stále více zahradníků a pěstitelů dává přednost vlastní výrobě z přírodních surovin. Jejich používání je z dlouhodobého hlediska nejen bezpečnější a šetrnější pro životní prostředí i lidské zdraví, ale navíc vychází finančně podstatně lépe, než směsi z obchodů. Máte taky přehled o všech složkách, které jste do hnojiva přidali a sami si můžete vybrat, jak si ideální hnojivo pro svou zahradu připravíte.

Čím hnojit rajčata

Přestože jsou rajčata poměrně jednoduchá na pěstování, často dokáží potrápit i opravdu zkušené odborníky. I úplný amatér si přitom snadno vypěstujte vlastní úrodu, pokud bude dodržovat určitá pravidla, která spočívají především v tvorbě ideálního prostředí a zajištění vhodných životních podmínek. Vhodnými hnojivy pak lze podpořit nejen jejich vývoj a růst, ale taky imunitní systém a celkové zdraví. Využít je možné i suroviny z domácnosti jako kefír, popel nebo jód, po kterých rajčata porostou jako divá.

pěstování rajčat iZdroj fotografie: Freepik

Hnojivo z kefíru a popela

Pro přípravu této hnojící směsi budete potřebovat jeden litr kvalitního kefírového mléka. To nalijte do desetilitrového kyblíku a přisypte 2 plné hrnky dřevěného popela. Kefír pomůže díky obsaženým kyselinám rozpustit všechny živiny z popela, které tak budou pro rostliny mnohem stravitelnější. Do kyblíku přidejte vodu, abyste získali směs o celkovém objemu 10 litrů a přidejte půl čajové lžičky jódu, který zvýší odolnost rajčat vůči plísním a chorobám. Před aplikací odeberte jeden hrnek nálevu a nařeďte s 10 litry vody a nalejte ke kořenům.

Hnojivo z kvasnic

Dalším vynikajícím hnojivem připraveným z domácích surovin je směs z kvasnic, které jsou navíc bohatým zdrojem vitamínu B. Pro jeho výrobu smíchejte deset gramů droždí jedním litrem teplé vody a přidejte 2 čajové lžičky medu. Důkladně promíchejte a nechte hodinu odstát na teplém místě. Nakonec přelijte do kyblíku s 9 litry vody a přidejte 3 velké lžíce humátu draselného. Tento nálev aplikujte ke kořenům pravidelně jednou za dva týdny.

Pěstování rajčat pro začátečníky

Čím hnojíte rajčata v létě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články