Na vánoční mytí oken jedině s cibulí: Kdysi mě to naučila babička, dnes mi stačí umýt okna jednou ročně

Čištění oken nemusí být věda. Pomůže vás s tím zelenina, kterou má v kuchyni doma úplně každý a nestojí příliš mnoho.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / U.S. Navy
                   

Mytí oken nepatří u většiny hospodyněk mezi právě oblíbené činnosti. A přitom je to škoda, zářivého lesku a dokonalé čistoty lze totiž dosáhnout téměř bez námahy. Stačí si jen vzít k ruce šikovného pomocníka, který vám s tímto nepříjemným úkonem ochotně pomůže. A tím pomocníkem je docela obyčejná cibule, kterou najdete v každé kuchyni. Budete opravdu příjemně překvapeni tím, co dovede, pokud ji na pouhou půlhodinu namočíte do studené vody.

Jak jednoduše umýt okna cibulí

U profesionálních myčů oken nevypadá tato činnost jako nic složitého – na jednu okenní tabulku jim z obou stran obvykle stačí 5 minut, a poté se ihned přesunou na další. Mnohdy za to však nevděčí ani drahým pomůckám, ani vysoce účinné chemii, ale šikovným trikům, které se mnohde předávají doslova z generace na generaci. A mezi tyto triky patří i použití cibule. Stačit vám bude jen jedna jediná – a vůbec nemusí být velká. A pohodlně s ní umyjete okna v celém patře.

A jak ji použít správně? Pro začátek ji stačí jen oloupat, rozkrojit a namočit do kbelíku s vodou. Na 5 litrů vody vám bude stačit jedna menší cibule. Musí však být samozřejmě zcela v pořádku – zapomeňte na nejrůznější plesnivé a nahnilé kousky, které se už do jídla nehodí, ovšem pro úklid domácnosti byste je přece jen rádi využili. Je docela možné, že se sebe již začínají uvolňovat nějaké škodlivé látky. A pokud přece jenom ne, určitě už neobsahují tolik těch prospěšných, které by vám s mytím oken pomohly.

Cibulová voda na okna

Jakmile uplyne půlhodina, můžete se do mytí oken pustit. Potřebovat budete dva hadříky – ten první nemočte do vody se saponátem a jeho pomocí smyjte z okna veškeré nečistoty. Druhý hadřík pak namočte do cibulové vody a použijte ho k dodání lesku a rychlému setření zbylé špíny. Pak už stačí jen každou okenní tabulku mírně rozleštit a máte hotovo. Okamžitě přejděte na další okna a postupujte tímtéž způsobem, dokud všechna skla nebudou zářit čistotou.

Perfektní čistotu dodá vašim oknům docela obyčejná cibule iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak použít cibuli na okna přímo

Ovšem pokud nemáte čas čekat, až se vytvoří čistič na okna a nevadí vám manipulace se syrovou cibulí, můžete využít i jinou techniku. A jak postupovat? Jednoduše vezměte rozkrojenou cibule a přejeďte s ní po celém okně. Buďte pečliví a nevynechte ani jediné místečko. Hned poté můžete vzít saponát a začít okna čistit. Uvidíte, že špína půjde dolů skoro sama, a ani nebudete muset na zvolenou textilii příliš moc tlačit. Tak zázračně na ni bude cibule působit.

A tuto techniku využijete i jinde, než jen na oknech. Máte například silně znečištěné sklo krbu nebo trouby? Pak postupujte zcela stejným způsobem. Jen tady budete asi cibulí potřebovat víc, protože nečistoty na těchto místech dokážou být opravdu silně zažrané a odolné. Nebojte se také cibuli rozkrájet na více částí, abyste z ní dostali více prospěšné šťávy. Ovšem pro jistotu s ní manipulujte v rukavicích. Vyhnete se podráždění pokožky i nepříjemnému zápachu ulpívajícímu na rukou.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro mytí oken?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články