Milovníci hub se obvykle za svou oblíbenou pochoutkou vydávají do přírody. Ale je to škoda, protože zdroje této chutné delikatesy klidně můžete mít i doma ve sklepě. Stačí jen vsadit na vhodné druhy, kterým nebudou stísněné prostory sklepa vadit, a o které se zvládne postarat i absolutní začátečník.
Úroda jako z houbové farmy
O tom, že je možné houby pěstovat uměle, není třeba pochybovat. Stačí se podívat na různé houbové farmy po celém světě. Nejprověřenější jsou v tomto ohledu žampiony – ke své spokojenosti totiž nepotřebují nic složitého, ale jenom velký pytel. Nejjednodušší je pořídit si substrát, který je už naočkovaný podhoubím.
Pokud ho budete pořizovat v obchodě, dobře si ho prohlédněte. Měl by být protkaný jemnými bílými pavučinkami. Pokud na něm ovšem objevíte klasickou plíseň, případně bude cítit nahnile, pak ho nekupujte – velmi pravděpodobně už je totiž starý a žádné houby by vám z něj nevyrostly.
Kde pěstovat žampiony
Až budete vybírat ideální místo pro svou sadbu, tak pamatujte na to, že žampionům se nejlépe daří v chladnější místnosti s vyšší vzdušnou vlhkostí. S trochou šikovnosti lze využít i větší kumbál nebo třeba sklepní kóji. Správně udržovaný substrát s podhoubím totiž nemá žádný výrazný zápach. Stačí ho jen přiměřeně navlhčovat.
Jakmile se objeví houbičky, můžete je sklidit. Ale byla by chyba v takové chvíli substrát vyhazovat, dá vám totiž ještě další úrodu, a to v desetidenních nebo čtrnáctidenních odstupech. A co si s ním počít potom? Jednoduše ho rozhoďte po záhoncích nebo nasypte na kompost. Poslouží vám tak ještě jednou jako hnojivo pro zahradu.
Jaké druhy hub jste už doma zkoušeli pěstovat?