Pěstování nekonečného množství hub doma není tak těžké, jak si lidé mnohdy myslí. Některé druhy bravurně rostou i ve sklepě

                   

Milovníci hub se obvykle za svou oblíbenou pochoutkou vydávají do přírody. Ale je to škoda, protože zdroje této chutné delikatesy klidně můžete mít i doma ve sklepě. Stačí jen vsadit na vhodné druhy, kterým nebudou stísněné prostory sklepa vadit, a o které se zvládne postarat i absolutní začátečník.

Úroda jako z houbové farmy

O tom, že je možné houby pěstovat uměle, není třeba pochybovat. Stačí se podívat na různé houbové farmy po celém světě. Nejprověřenější jsou v tomto ohledu žampiony – ke své spokojenosti totiž nepotřebují nic složitého, ale jenom velký pytel. Nejjednodušší je pořídit si substrát, který je už naočkovaný podhoubím.

Pokud ho budete pořizovat v obchodě, dobře si ho prohlédněte. Měl by být protkaný jemnými bílými pavučinkami. Pokud na něm ovšem objevíte klasickou plíseň, případně bude cítit nahnile, pak ho nekupujte – velmi pravděpodobně už je totiž starý a žádné houby by vám z něj nevyrostly.

Kde pěstovat žampiony

Až budete vybírat ideální místo pro svou sadbu, tak pamatujte na to, že žampionům se nejlépe daří v chladnější místnosti s vyšší vzdušnou vlhkostí. S trochou šikovnosti lze využít i větší kumbál nebo třeba sklepní kóji. Správně udržovaný substrát s podhoubím totiž nemá žádný výrazný zápach. Stačí ho jen přiměřeně navlhčovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile se objeví houbičky, můžete je sklidit. Ale byla by chyba v takové chvíli substrát vyhazovat, dá vám totiž ještě další úrodu, a to v desetidenních nebo čtrnáctidenních odstupech. A co si s ním počít potom? Jednoduše ho rozhoďte po záhoncích nebo nasypte na kompost. Poslouží vám tak ještě jednou jako hnojivo pro zahradu.

Jaké druhy hub jste už doma zkoušeli pěstovat?

Pokud ještě nemáte žádné zkušenosti s pěstováním hub, nemusíte se hned vrhat na žampiony. Místo toho vsaďte na hlívu ústřičnou, která poroste téměř všude

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články