Vypěstujte si nekonečné zásoby máty na parapetu i přes zimu. Pokud ji teď dobře založíte, poroste bujně až do samého jara

                   

Máta peprná (Mentha ×piperita) se řadí k bezkonkurenčně nejoblíbenějším bylinkám na našich záhonech i parapetech. Roste totiž opravdu bujně, chutná skvěle a jako bonus dokáže nabídnout i množství léčivých účinků. A jaké je tajemství jejího úspěchu? Ve volné přírodě ji nenajdete a od toho je třeba se odrazit. Ovšem chcete-li pěstovat i jiné druhy této bylinky, bez obav se řiďte zásadami pro pěstování máty peprné.

Není máta jako máta aneb druhy

Je zajímavé, že původních druhů mát najdeme na světě jen šest. Patří mezi ně třeba máta dlouholistá (Mentha longifolia), máta klasnatá (Mentha spicata), máta vodní (Mentha aquatica) nebo málo známá polej obecná (Pulegium vulgare). A co již zmíněná máta peprná? Ta se řadí mezi hybridy – prozradí to její latinské jméno (Mentha ×piperita). Vznikla spojením M. aquatica × M. Spicata, ale rozhodně není jediná, které bychom měli věnovat pozornost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Velmi zdatně jí sekunduje třeba i máta dalmatská (Mentha ×dalmatica), máta křovištní (Mentha ×dumetorum) nebo máta přeslenitá (Mentha ×verticillata). Na všechny tyto hybridy můžeme v květinářstvích narazit, a to navíc v mnoha variantách.

  • Mohou tak vonět po ananasu, jahodách, citronu, čokoládě, pomeranči apod.
  • Pokud však hledáte skutečnou sílu peprmintu, pak vsaďte právě na mátu peprnou.

Jak pěstovat mátu v bytě

I když máty naše zimy přežijí bez potíží, obvykle se po příchodu prvních mrazíků zatáhnou. Pokud si tedy chceme udržet svěží zásobu bylinek po celý rok, musíme vsadit na domácí podmínky. Pěstování máty v zimě není obtížné. V první řadě umístěte rostliny na okenní parapet, tedy nikdy ne příliš daleko od světla. Následně je každý týden otáčejte, aby obrůstaly rovnoměrně ze všech stran. Nejčastější chybou je přemokření.

iZdroj fotografie: Unsplash

Při zalévání máty (i když patří mezi vlhkomilné rostliny) tedy musíme být velmi opatrní. Zemina v květináči musí být vlhká, ale v žádném případě ne tak, aby z ní po stisknutí tekla voda. Ale pozor i na opačný extrém. Stačí, aby rostlina dvakrát vyschla, a můžete se s celou úrodou rozloučit. Rostlinná pletiva totiž ztratí schopnost absorbovat vodu a živiny. Dejte také pozor na průvan a umístnění blízko zdrojů tepla (např. u topení).

Jak zastřihávat mátu při žloutnutí

Pokud listy máty zežloutly a zvadly, znamená to, že má nějaké potíže s kořeny. Nejčastěji jde o hnilobu. V takovém případě mátu přesaďte, zbavte ji hnědých a odumřelých kořenů a počkejte na nový růst. Bývá také vhodné ji zastřihnout. U máty stříháme vždy ty nejvyšší výhony. A to klidně velmi často. Pokud má máta dostatek světla, správnou teplotu (okolo 20–24 °C) a dostatek vzdušné vlhkosti, roste opravdu rychle.

iZdroj obrázku: Pixabay

Jak rozmnožit mátu v květináči

Velmi oblíbené je v tomto ohledu především pěstování máty ze semínek, ale zcela jistě se vám to podaří i z vrcholových řízků. Vybírejte ty vyzrálé a přesaďte je do vhodné zeminy. Můžete je také nechat zakořenit ve vodě a teprve poté svěřit vhodné půdě. Takto vám máta na balkoně bude stále poskytovat dostatek svěžích listů pro nejrůznější kulinářské využití. A pomůže vám i proti rýmě nebo nepříjemné depresi.

Seznamte se s léčivými účinky máty. Dokáže nám toho nabídnout opravdu hodně
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články