Nedělejte chyby při pěstování kanadských borůvek. I ty banální vás můžou stát celou úrodu

                   

Pokud jste milovníky borůvek, ale v lese za domem vám jich moc neroste, pořiďte si keřík kanadských borůvek. Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum), jak se správně jmenuje kanadská borůvka, je té klasické české lesní borůvce velice podobná. Na pěstování není náročná, vyžaduje však speciální podmínky, aby měla hodně plodů.

Zasaďte odrůdy kanadských borůvek

Kanadská borůvka je z části samosprašná. Ideální je tedy pořídit si na zahradu dva keře rozdílné odrůdy. V případě, že pořídíte jen jednu rostlinu, vám sice vyroste, ale úroda bude asi o 30 % nižší. Až budete volit, kam borůvku zasadit, je ideální polostín s vlhkým prostředím. Na slunci i ve stínu vám sice také přežije, ale nebude jí to příliš svědčit. Ideální je, pokud na rostlinu svítí slunce vždy pár hodin denně, aby plody dobře dozrávaly.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Vhodný substrát pro borůvky

Důležité je věnovat se půdě. Rostliny potřebují hlinito-písčité podloží, případně písčité zeminy s kyselou reakcí. Počítejte s tím, že na jednom místě pak mohou růst až dvacet let. Navíc jeden keř potřebuje kolem sebe asi dva metry prostoru.

Kanadská borůvka kdy sázet

Vhodné je si dopředu připravit prostor pro borůvky. Před nákupem je ideální vykopat půl metru hlubokou a jeden metr širokou jámu. Pokud máte nevhodnou zeminu, vyložte jámu fólií a dno vyplňte drenáží z kamínků. Poté přidejte potřebnou zeminu s hnojivem. A kdy sázet kanadské borůvky? Nejlépe na podzim v září nebo v říjnu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Domácí hnojivo na borůvky

Na zeminu pod keře je vhodné umístit mulčovací kůru nebo třeba vrstvu pilin či větviček. Zeminu s vhodným pH nezapomeňte pravidelně doplňovat a okyselovat ji speciálním hnojivem přímo na borůvky.

  • Perfektní je třeba kávová sedlina.
  • Průměrně vzrostlému keři stačí dvě lžíce jednou za 14 dní.

Myslete na to, že brusnice chocholičnaté rostou ve své domovině na vlhkých loukách, v lesích a rašeliništích. To znamená, že i u vás na zahradě potřebují borůvky dostatek vody. Pozor však na přemokření. Keře nesmí stát ve vodě. Zalévejte hlavně za horkého a suchého počasí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Součástí pěstování borůvek je i řez

Vědět byste také měli, že tyto keře není vhodné prvních tři až pět let stříhat. Po uplynutí této doby je nutný zmlazovací řez. Na začátku března proto odstraňte poškozené, staré a slabé výhonky. Na keři by mělo zůstat maximálně šest zdravých větví. Brusnice plodí hlavně v horní třetině, proto výhonky rozhodně nezkracujte. Přišli byste o velkou úrodu.

Zjistěte, jak na správný řez kanadských borůvek (Vaccinium corymbosum). Zbytečně se tak nepřipravíte o příští úrodu
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články