Jednoduché pěstování ředkviček na parapetu: I na úplného amatéra bude čekat neomezené množství plodů po celý rok

Ředkvičky je možné pěstovat po celý rok. Stačí jen při jejich výsevu dodržet všechna potřebná pravidla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ředkvička alias ředkev setá letní (Raphanus sativus var. Sativus) má pověst velmi rychle rostoucí zeleniny. Při pěstování venku se řadí mezi první jarní výpěstky, ale pěstovat ji lze prakticky kdekoliv. Některé odrůdy jsou připraveny ke sklizni už za 20–25 dní od vysetí. Jejich pěstování je velmi snadné, to však neznamená, že se nemohou vyskytnout komplikace. Jestliže jste se v minulosti pokoušeli zasít ředkvičky a byli jste neúspěšní, možná jste dělali jednu z následujících chyb.

Nevhodný čas setí ředkviček

Ředkvičky potřebují časný výsev nejen proto, že milují vlhkost a snadno snášejí chlad: potřebují také krátký den a dlouhou noc. Během dlouhých dnů se jim špatně utvářejí kořeny, nedají se ani následně použít pro získání osiva na příští rok. Obecně se doporučuje dokončit setí na zahradě před 10. květnem a pokračovat až po 10. červenci a později. V zimě je pak vhodné období přibližně od ledna – pokud vám však jde spíše o křehké lístky a netrváte příliš na větší velikosti bulviček, můžete je vysévat celoročně.

Špatně zvolená odrůda

Je lepší volit odrůdy, které dozrávají nejrychleji. Výběr je obrovský a je škoda koupit první semínka, na které narazíte během nákupu v supermarketu. Obecně platí, že existuje spousta dobrých odrůd. Zkuste i některé hybridy, uvidíte, že není ředkvička jako ředkvička. Pokud si nejste svým výběrem jistí, poraďte se se zahradníkem.

Nekvalitní půda má také vliv

Ředkvička vyžaduje kvalitní půdu. Hliněnou půdu je třeba vylepšit pískem a rašelinou s trochou popela. Ředkvičkám se bude dařit i ve skleníku nebo pařníku, ovšem vystačí si i s květináčem na parapetu. A pokud pěstujete ředkvičky ve volné půdě, dejte si pozor na mravence. Jestliže na ně narazíte, zkuste mraveniště ekologicky odklidit. Může se totiž stát, že mravenci vaši jarní nadílku sklidí dřív, než se k ní dostanete.

Jak na správné hnojení ředkviček iZdroj fotografie: Canva

Jak na správné hnojení ředkviček

Pro pěstování ředkviček se nehodí hnůj ani kompost. Obě tyto látky způsobují bujný růst listů na úkor kořenů. To samé platí pro dusíkatá hnojiva. Doporučuje se použití popela nebo například močoviny v mírné koncentraci, tedy přibližně 30 až 40 g na 10 litrů vody. Rozhodně ale nedoporučujeme hnojení silnějším roztokem močoviny, ředkvičky se mohou spálit.

Příliš hustý výsev ředkviček

Toto je nejčastější chyba při pěstování ředkviček. Ředkvičky by měly být zasety minimálně 3 cm od sebe. Pokud je zasejete příliš nahusto, budete je muset protrhávat, a to jim příliš nesvědčí. V opačném případě budete mít záhonek plný natě s dlouhými úzkými kořínky, ze kterých nikdy nedorostou bulvičky ředkviček. Pokud je vám líto ředkvičky protrhávat, můžete příště zvolit pásku se semínky: jsou na ní dodrženy nutné „rozestupy,“ stačí ji prostě vložit asi 0,5 cm pod zem a jemně zasypat.

Jaké triky používáte pro pěstování ředkviček vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články