Plevel se mezi dlažbou už neukáže, zlikviduje ho ocet nebo sůl

Pokud se neustále potýkáte s obtížným plevelem, naučte se ho zvládnout jedním velmi jednoduchým způsobem.

Plevel v dlažbě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vytrhávání plevelu z dlažby může být frustrující a náročné, ale existují různé metody, jak se s tímto problémem vypořádat, aniž byste museli likvidací nežádoucí zeleně trávit dlouhé hodiny. Mnoho lidí se uchyluje k použití chemikálií, ale přitom to není vůbec třeba – existují totiž i šikovná přírodní řešení, která vám pomohou zlikvidovat plevel bez použití agresivních prostředků.

Postřik octem na plevel

Jedním z nejefektivnějších a nejjednodušších způsobů, jak zničit plevel v dlažbě, je postřik octem. Stačí smíchat 1 litr octu s 100 g soli v lahvi s rozprašovačem, promíchat a poté aplikovat na místa, kde roste plevel. Ocet plevel vysušuje a ničí ho. Jde tedy o velmi účinný přírodní postřik, ale při jeho aplikaci musíte být opatrní, protože by mohl poškodit i rostliny rostoucí v okolí.

Použití horké vody na plevel

Aplikace horké vody je další skvělá přírodní metoda. Horká voda dokáže zničit kořeny rostlin a zabránit tak jejich dalšímu růstu. Stačí uvařit vodu a nalít ji přímo na plevel, který chcete zničit. Jde o jednoduchý a levný způsob, jak se zbavit plevelu bez použití chemikálií.

plevel, dlažba, chodník iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže i obyčejná sůl

Sůl je další účinný přírodní prostředek na hubení veškeré nežádoucí zeleně. Stačí ji nasypat přímo na plevel a podle potřeby mírně zalít vodou. Buďte však podobně opatrní jako při použití octa – pokud sůl aplikujete třeba na záhony, snadno pronikne i ke kořenům rostlin v okolí a může je rovněž zahubit. Na druhou stranu funguje i na ty nejúpornější druhy plevelů, jako je například:

  • lipnice roční (Poa annua),
  • ježatka kuří noha (Echinochloa crus–galli)
  • kopřiva dvoudomá (Urtica dioica),
  • pýr plazivý (Elytrigia repens),
  • pampelišky smetánky (Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.)
  • či šťavel růžkatý (Oxalis corniculata).

A velmi účinná je v tomto ohledu i jedlá soda – nenechte svou zahradu zarůst nevzhledným plevelem. Místo ho sáhněte po tomto kuchyňském pomocníkovi.

Jak se přírodními prostředky zbavit plevele iZdroj fotografie: Depositphotos

Regulace plevele s pomocí kartonu

Ale vsadit můžete i na karton – a to zvláště ve chvíli, kdy se potřebujete zbavit nežádoucích vetřelců na záhonech. Jak to funguje? Plevelné rostliny potřebují k růstu slunce a když se jim ho nedostává, pak jednoduše uhynou. Noviny a kartony jsou proto při boji s nimi velmi dobré. Poskytnou vám totiž účinnou izolaci půdy od slunečního světla, což brání plevelům v růstu. Navíc, když se položí na půdu, udržují vlhkost (a působí tedy jako mulč), což rostlinám prospívá. A jak na jejich aplikaci? Proces je poměrně jednoduchý.

Nejprve je třeba půdu zalít vodou a poté na ni položit noviny nebo nastříhaný karton. Tento materiál je dobré rozprostřít v několika vrstvách, aby byla izolace co nejúčinnější. Poté je dobré vrstvu kartonového mulče nasypat trochu zeminy, aby ho neodfoukl vítr. Nakonec je třeba vytvořit podle potřeby už jen malé otvory a vysadit do nich rostliny. Tento proces může být sice zpočátku náročnější na přípravu, ale když se jednou na záhon noviny položí, nemusíte se jimi již v průběhu sezóny dále zabývat. Případné plevely rostoucí na povrchu pak snadno odstraníte.

Jak proti plevelu na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články