Plíseň na okurkách a rajčatech zničí bylinková směs z rozmarýnu a máty

Aby plíseň nedostala opravdu žádnou šanci, musíte proti ní bojovat vhodnými prostředky. Naučte se připravovat postřiky z vhodných bylin.

Plíseň na okurkách a rajčatech zničí rozmarýn a máta i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Využití bylinných prostředků na ochranu rostlin není ničím novým – na ty nejběžnější z nich se však často zapomíná. A to je opravdu škoda. Příroda nám totiž ve své nekonečné moudrosti nabízí spoustu jednoduchých řešení jinak obtížných problémů. Jedním z takových důmyslných prostředků je i kombinace rozmarýnu a máty – jde o bylinný lektvar, který nejenže zažene zákeřnou plíseň, ale také podpoří celkové zdraví a vitalitu vaší zahrady.

Bylinní spojenci: Rozmarýn a máta

Rozmarýn, často oslavovaný pro svůj kulinářský půvab, v sobě ukrývá méně známou, avšak silnou schopnost bojovat proti mikrobiálním hrozbám. Listy rozmarýnu jsou plné antimikrobiálních látek a vyzařují vůni, která nejen povzbuzuje naše smysly, ale také odrazuje škodlivé houbové patogeny. Využitím esence rozmarýnu lze navíc odemknout přirozený obranný mechanismus, který posiluje odolnost rostlin proti napadení plísněmi.

A podobně je na tom i máta, která díky svým antimikrobiálním a fungicidním vlastnostem (podobně jako její aromatičtí příbuzní) nabízí velmi účinnou řadu aktivních složek, které aktivně odpuzují škůdce a bojují proti houbovým patogenům. Může proto rajčatům a okurkám poskytnout přirozenou ochranu a zároveň vytvořit na záhonech prostředí, které brání plísním v jejich postupu.

Příprava a použití bylinné směsi

Výroba bylinné směsi z rozmarýnu a máty proti plísni je snadná, je však třeba dodržet několik důležitých kroků. Ze všeho nejdříve si nasbírejte čerstvé nebo sušené listy rozmarýnu a máty. Jejich esenciální oleje a sloučeniny jsou základem účinnosti bylinné směsi – takže musí jít o opravdu kvalitní materiál. Přibližně tři hrsti sušených bylinek poté povařte v jednom litru vody. Tento nálev slouží jako základ vašeho postřiku.

Okurky se budou sklízet až do podzimu, zajistí to popel a ocet iZdroj fotografie: Freepik

Před použitím přeceďte nálev přes jemnou síťku nebo plátno, abyste odstranili zbytky rostlin. Koncentrovaný nálev zřeďte smícháním s vodou v poměru 1:10. Tím zajistíte optimální účinnost a zároveň se vyhnete nežádoucím účinkům. Zředěnou směs přelijte do rozprašovače nebo zahradního postřikovače. Nakonec aplikujte bylinný roztok na postižené rostliny okurek a rajčat a zajistěte důkladné pokrytí horních i dolních listů – právě tady se totiž plíseň drží nejvíce.

Jak aplikovat bylinné postřiky

Pro dosažení nejlepších výsledků aplikujte bylinnou směs nejlépe ráno nebo večer, abyste předešli případnému popálení listů nebo jiným možným problémům. Aromatická esence rozmarýnu a máty slouží nejen jako prevence proti plísním, ale také stimuluje celkovou pohodu vašich rostlin, podporuje jejich růst, vitalitu a odolnost. Její použití se tedy rozhodně vyplatí. Samotnou úrodu můžete pohnojit popelem.

Jak fungují bylinné postřiky v praxi a co byste o nich měli vědět

Jak se proti plísni rajčat a okurek bráníte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články