Konec plísní v domě: Hravě je odstraní ocet, jedlá soda a peroxid vodíku

Neesteticky vyhlížejícím plísním je konec. Eliminujte je hned v zárodku za použití octu, jedlé sody či peroxidu vodíku.

Už žádná plíseň v domě, stačí větrat a používat levný odvlhčovač i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Mít doma plíseň rozhodně není nic příjemného, a to jak z estetického, tak i zdravotního hlediska. Tvoří se sporami, které rostou a jsou, bohužel, nesmírně přizpůsobivé. Mohou mít různé barvy – bílou, žlutou, zelenou či černou, říká web PrimaNápady. Zatímco nejsou náročné na světlo a daří se jim velmi dobře i v přítmí, jejich největším přítelem je vlhkost. Jak ale udržet vlhkost v rozumných mezích, když máte doma rostliny, které zaléváte, umýváte se, vaříte a sušíte prádlo? Zvlhčování vzduchu je důležité, vše má ale svá pravidla.

Prevence vzniku plísní v několika krocích

Vlhký vzduch je pro dýchání rozhodně příjemnější než suchý, což mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti. Suchý vzduch mě nutí ke kašli, aniž bych byla nachlazená. Správně by se vlhkost vzduchu měla držet na 50 % a rozhodně by neměla překročit magickou hranici 60 %. V tom případě opravdu zaděláváte plísním na ideální prostředí, kde se jim bude dařit. A jak korigovat vlhkost? Nejvíce vlhkosti vzniká v koupelně při sprchování, koupání a praní. Po každém vykoupání je dobré otřít podlahu i stěny dosucha.

Nesmírně důležité je také pravidelné větrání, a to i v zimním období. Nesnažte se přemýšlet, kolik tepla pouštíte ven, čerstvý vzduch je pro výměnu vzduchu v místnosti a vaše fungování stěžejní. I v mrazech větrám, stačí krátce a intenzivně,“ říká paní Zdenka B. z Neratovic. Větráním také zamezíte rosení oken, o čemž Chalupáři-Zahrádkáři psali. Při vaření také vzniká spousta páry. Používejte tedy vždy digestoř, která většinu páry odvede bezpečně ven z místnosti. Nadměrné množství vlhkosti můžete eliminovat i pořízením sušičky prádla.

Zbavte se plísní přírodními způsoby

S plísněmi je nutné začít bojovat hned, jak je spatříte. Není radno čekat, protože se šíří velmi rychle. Přestože v obchodě najdete velkou škálu přípravků, které plísně zničí, ne každému je sympatické používání velkého množství chemie. Naštěstí to jde i zcela ekologickou cestou za předpokladu, že hubení plísní podchytíte včas. Co tedy použít?

Esenciální oleje a jedlá soda iZdroj fotografie: Pixabay
Jedlá soda, ocet s esenciálními oleji či peroxid vodíku plíseň zahubí
  • Ocet by měl být první volbou. Do šálku octa nakapejte esenciální olejíček a postříkejte inkriminované místo. Nechte hodinu působit a očistěte vodou a hadříkem. Pokud zde stále zůstává viditelně plíseň, můžete ji seškrábat kartáčkem. Je ale nutné dělat to za mokra. Suchá omítka by se společně s nebezpečnými sporami vířila vzduchem a hrozilo by nebezpečí vdechnutí.
  • Jedlá soda funguje výtečně jako pohlcovač vlhkosti. Připravte si roztok ze sody a vody a naneste na plíseň. Nechte takto působit několik minut a otřete vlhkým hadříkem.
  • Peroxid vodíku se běžně používá jako dezinfekce nebo účinný odstraňovač zažloutlých skvrn na oblečení, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali. Výtečně se ale hodí i v boji s plísněmi. Stačí jej nanést na plíseň, nechat chvíli působit a omýt čistou vodou.

Plísně způsobují zdravotní potíže

Přítomnost plísní může podle webu ProŽeny způsobovat nemalé zdravotní potíže. Patří mezi ně hlavně dýchací problémy a časté respirační onemocnění, atopický ekzém, bolest hlavy, alergie a astma. Plísně působí negativně také na kardiovaskulární systém a může ve výjimečných případech vést také k srdeční příhodě.

Jak bojujete s plísněmi v domácnosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články