Skvrnám od potu je konec, zničí je peroxid vodíku

Pokud se vám na oblečení vytvořily nevzhledné skvrny od potu, na které běžný prací prášek nestačí, zkuste si vzít k ruce peroxid vodíku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Skvrny od potu dokážou být nepříjemné, a to zejména na oblíbeném oblečení. Nejenže kazí vzhled, ale mohou být také náročné na odstranění. Na pomoc však přichází velmi účinný prostředek, který si snadno připravíte doma. Jeho základní přísadou je peroxid vodíku.

Síla peroxidu vodíku

Skvrny od potu jsou sice odolné, ale nejsou neporazitelné. Správnou kombinací peroxidu vodíku, jedlé sody a běžných domácích ingrediencí můžete tyto nevzhledné stopy účinně odstranit. Jako první vyzkoušejte právě peroxid vodíku. Je to mírné bělidlo a antiseptikum v jednom, takže je ideální pro odstraňování žlutých skvrn od potu. Jednoduchou čisticí směs lze vytvořit z několika běžně dostupných přísad:

  • 2 polévkové lžíce sody
  • 4 čajové lžičky peroxidu vodíku
  • 1 čajová lžička saponátu

Přísady smíchejte v jednolitou pastu a tu naneste přímo na skvrny od potu a špíny. Jemně ji rozetřete. Nechte vše působit asi 10 minut, poté místo napěňte mýdlem a opláchněte pod tekoucí vodou. Pak vyperte jako obvykle. Podobně efektivně funguje ale také domácí koncetrovaný solný roztok, který hloubkově čistí čalouněný nábytek, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři také nedávno informovali.

Bělte oblečení a odstraňujte skvrny svépomocí, aniž byste kupovali drahé přípravky

Bělení skvrn od potu na bílém oblečení

Bílé oblečení si obvykle s použitím peroxidu vodíku příliš nerozumí – může na něm totiž zanechávat skvrny. I pro něj však podle webu iPrima existuje účinný postup.

  • Oděv položte na rovný povrch, nejlépe plastový, aby se nepoškodil.
  • Zažloutlé místo pokryjte jedlou sodou.
  • Postříkejte octem.
  • Nechte ocet a sodu několik hodin reagovat. Zatímco šumění po krátké době ustane, odstraňování skvrn pokračuje.
  • Oděv opláchněte ve studené vodě a vyperte jako obvykle.
  • Krok máchání však můžete vynechat, pokud spěcháte, a vložit vše přímo do pračky.
Peroxid vodíku může být účinným prostředkem při odstranění skvrn od potu z různých tkanin. Je však třeba ho používat opatrně. iZdroj fotografie: Depositphotos
Peroxid vodíku může být účinným prostředkem při odstranění skvrn od potu z různých tkanin. Je však třeba ho používat opatrně

Alternativní metody pro odolné skvrny

U starších nebo odolnějších skvrn budete nejspíš k dočištění potřebovat ještě dalšího pomocníka – žlučové mýdlo. Jak na to? Na navlhčenou skvrnu před praním naneste podle návodu z webu ProŽeny tuhé prací mýdlo (velmi účinné je právě to žlučové). Pokud to tkanina umožňuje, použijte měkký kartáč, kterým ho jemně zapracujete do skvrny. Nejhorší skvrnu opláchněte a poté vyperte běžným způsobem.

Jak odstranit z oblečení skvrny od oleje

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro odstraňování skvrn?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články