Plodiny rostou jedna báseň, stačí jim jako hnojivo dát síran amonný

Perfektní hnojivo pro lepší úrodnost celé zahrady pořídíte v obchodě za pár desetikorun. Jde o oblíbený síran amonný.

Pokud se vašim rajčatům nedaří tak, jak byste si představovali, musíte sáhnout po tom správném přírodním boosteru. Je to snadné. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Síran amonný [(NH4)2SO4] je anorganická sůl, která se může (při správném používání) stát pro rostliny spolehlivým zdrojem dusíku a síry. Tyto dva prvky totiž podle webu AgroKbTrade hrají klíčovou roli v jejich růstu a vývoji – ovlivňují totiž prakticky vše od syntézy bílkovin až po energetický metabolismus.

Síra a dusík: základní živiny pro rostliny

Dusík je klíčovou složkou aminokyselin, stavebních kamenů bílkovin, jak píše web DecorexPro. Je také nezbytný pro syntézu chlorofylu, který rostliny využívají k zachycování energie slunečního světla při fotosyntéze. Dostatečné množství této živiny v půdě pomáhá zajistit bujný a silný růst celé zahrady a efektivně zvyšuje celkovou kvalitu úrody (a to především u listových a pícních plodin).

Síra je zase v rostlinném metabolismu nedílnou součástí produkce vitaminů, aminokyselin a enzymů. Hraje také významnou roli ve fotosyntéze a v obranných mechanismech proti stresu a škůdcům. „Nedostatek síry může vést k zakrnělému růstu, opožděné zralosti a nižším výnosům plodin,“ radí zahradnice Jana K. z Heřmanova Městce, která nedávno do redakce Chalupáři-Zahrádkáři poslala také šikovný návod na hubení slimáků.

Brzy na jaře přidejte do vody na zalévání záhonů síran manganatý. Dokáže znásobit úrodu ovoce i zeleniny

Síran amonný – tipy pro aplikaci

Síran amonný lze jako dodatečné hnojivo prakticky kdykoliv ve vegetačním období – výhodné je to především u plodové zeleniny, která bývá na přísun výživných látek obzvláště náročná. Granulovanou formu síranu amonného stačí rovnoměrně rozprostřít po poli a lehce zapravit do půdy. Dobrá zálivka (nebo vydatný déšť, pokud si hnojení správně načasujete), se už pak postará o zbytek. A jak toto hnojivo ovlivňuje kvalitu spodní vody?

Záhon se zelím iZdroj fotografie: Piqsels
Pokud si chcete letos svou úrodu zeleniny na zahradě opravdu skvěle pojistit, pak sáhněte po osvědčeném hnojivu.

Dobrá zpráva je, že prakticky vůbec. Ionty amoniaku nacházející se v síranu se totiž mají tendenci vázat na půdní částice, kde jsou půdními mikroorganismy pomalu přeměňovány na dusičnany – což přibližně odpovídá rychlosti příjmu živin rostoucími rostlinami. Ke znečištění tak prakticky nedochází. Myslete jen na to, že toto hnojivo může při častějším použití okyselovat půdu. Čas od času proto nezapomeňte pH zkontrolovat a případně ho upravit.

Jaké hnojivo na zahradu používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články