Plynový sporák bude zářit novotou, ideálním čisticím prostředkem je zubní pasta

Zubní pasta se rozhodně nemusí uplatnit jen při osobní hygieně. Naopak – skvěle vám poslouží i na čištění sporáku.

Plynový sporák bude zářit novotou, ideálním čisticím prostředkem je pasta i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se vrstvy špíny a mastnoty stanou svědectvím vašich kulinářských výkonů, je čas vyhrnout si rukávy a vydat se na čisticí odyseu, která váš plynový sporák omladí. Začněte rozebráním bitevního pole: vyjměte rošty a namočte je do horké vody. A co dál?

Kouzlo jedlé sody a horké vody

Ponořte hořáky do dřezu naplněného horkou vodou a přidejte do směsi jedlou sodu, jak radí web AAzdraví. Tento jednoduchý prostředek z běžných domácích ingrediencí spustí žádoucí šumivou reakci, která pronikne do nečistot a výrazně vám usnadní následné drhnutí. Po krátkém namočení a jemném drhnutí budou hořáky zářit jako nové. A totéž můžete zopakovat i s rošty – uvidíte, že doslova prokouknou.

Zubní pasta jako sázka na jistotu

I když jedlá soda a horká voda umí mnohdy zázraky, na opravdu odolnou špínu nestačí. A právě tady přichází ke slovu zubní pasta. Její použití mi poradila kamarádka a já na ni rozhodně nedám dopustit. A v čem tohle tajemství spočívá? Její mírné abrazivní vlastnosti v kombinaci s dalšími domácími čisticími prostředky z ní činí ideální řešení pro boj s odolnými skvrnami, které samotná jedlá soda nemusí zdolat.

Jednoduchý trik na čištění trouby

Sporák i trouba se budou jen lesknout, pomůže k tomu tableta do myčky

Chcete-li využít plný potenciál zubní pasty, smíchejte ji se suchým droždím a lžící octa a vytvořte tak účinnou čisticí pastu. Tento skvělý přípravek nejenže vyřeší mastnotu, ale také vyleští kov do lesku, který se vyrovná tomu, jímž se tento spotřebič mohl pyšnit v obchodě. A jak postupovat? Jednoduše naneste tuto směs na hořáky a rošty, vydrhněte je kartáčem a důkladně opláchněte. Nic víc není třeba.

Pokud chcete svůj plynový sporák vyčistit, můžete si k ruce vzít zubní pastu – její aplikace je mnohem jednodušší, než si myslíte. iZdroj fotografie: Unsplash
Pokud chcete svůj plynový sporák vyčistit, můžete si k ruce vzít zubní pastu – její aplikace je mnohem jednodušší, než si myslíte

Síla parního čištění

Pro ty, kteří jsou citliví na chemikálie nebo hledají ekologičtější variantu, je podle webu MagazínPlus skvělou možností i parní čištění. Vysoké teploty a tlak kvalitního parního čističe dokáží rozpustit všechny nečistoty a jako bonus i zničit bakterie i v místech, kam tradiční čisticí nástroje nedosáhnou. V případě připálené mastnoty však může být nutný kartáčový nástavec, který práci páry efektivně doplní. A vyzkoušet i můžete i ocet, se kterým mají Chalupáři-Zahrádkáři dlouhodobě skvělé zkušenosti.

I ty nejodolnější usazeniny ze sporáku vyčistí i docela obyčejná vazelína

Jak s úpornou špínou na sporáku bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články