Sporák i trouba se budou jen lesknout, pomůže k tomu tableta do myčky

Abyste své troubě nebo sporáku opět vrátili ztracený lesk, vezměte si k ruce docela obyčejnou tabletu do myčky – funguje skvěle.

Jednoduchý trik na čištění trouby i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čištění trouby patří mezi noční můru mnoha lidí. I když jsou pokrmy v ní připravené opravdu lahodné, často při tom dochází k jejímu znečištění a připálení vzniklých skvrn. Naštěstí existuje velmi jednoduchý způsob, jak se této špíny zbavit i bez použití chemických přípravků a namáhavého drhnutí. Podle webu AAzdraví stačí jedna tableta do myčky.

Proč udržovat troubu čistou

Přestože tato činnost bývá zdlouhavá a náročná, nevyplatí se ji zanedbávat nebo odkládat. Čím déle nečistoty v troubě necháte, tím horší jejich mytí bude. Během pečení se pak opětovně zahřívají a připalují, což může ovlivnit výsledek vašeho pečení a uvolnit nepříjemný zápach do celé domácnosti. Abyste těmto nepříjemnostem předešli, je lepší udržovat tento spotřebič v co nejlepším stavu. Pravidelným úklidem navíc prodloužíte i jeho životnost.

Co budete k čištění trouby potřebovat

Nemusíte nutně kupovat drahé čistící prostředky plné chemikálií, které jsou nebezpečné jak pro vás, tak i životní prostředí. Namísto toho sáhněte po surovinách a pomůckách ze své domácnosti. Jejich používání je z dlouhodobého hlediska mnohem šetrnější a bezpečnější. Abyste troubu opravdu důkladně vyčistili, budete potřebovat jen kousek alobalu a jednu tabletu do myčky, jak radí web iReceptář.

Jak snadno vyčistit troubu

Nejprve vložte mycí tabletu do misky a zalijte malým množstvím horké vody. Pár minut počkejte, dokud se zcela nerozpustí. Poté do vzniklé směsi namočte houbičku a důkladně omyjte vnitřek trouby včetně skleněné plochy i roštu. K odstranění silných vrstev nečistot a připálených zbytků jídla vám pomůže hliníková fólie. Za pár minut budete mít hotovo, jak sem se sama přesvědčila – a to úplně bez námahy. Mezi další osvědčené postupy při čištění trouby patří u redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři i její vyložení obyčejnými igelitovými sáčky nebo trik s mincí.

Záchod bude vonět jako nikdy dřív, stačí trochu pracího prášku

Čas vyprat troubu: Odolnou mastnotu v troubě zvládne bez potíží zničit prací prášek

Jak čistit troubu s alobalem

Směs vody a mycí tablety přelijte do nádoby s rozprašovačem a špinavá místa důkladně navlhčete. Poté jejich povrch přikryjte alobalem (v případě potřeby ho přilepte) a nechte několik hodin působit. Alobal by měl zvýšit teplotu a usnadnit rozpouštění usazených skvrn. V případě opravdu silného znečištění nechte takto troubu pokrytou alobalem přes noc. Další den v jejím čištění pokračujte.

Pokud chcete mít i nadále krásně čistou a plnohodnotně fungující troubu, pak ji musíte také správě vyčistit – k ruce si vezměte sáčky. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete mít i nadále krásně čistou a plnohodnotně fungující troubu, pak ji musíte také správě vyčistit – k ruce si vezměte tablety do myčky

Hliníkovou folii odstraňte a zmačkejte do kuličky. Zbytky skvrn s její pomocí pak snadno dočistíte. Dále vnitřek trouby omyjte houbou s přípravkem na mytí nádobí a v případě potřeby celý postup několikrát zopakujte. Jakmile máte hotovo, setřete zbytek nečistot a suchým hadříkem všechny povrchy vyleštěte. Vaše trouba bude opět jako nová a připravená k dalšímu použití. A stejný způsob funguje i na čištění sporáku.

Jak jednoduše vyčistit troubu pomocí domácích prostředků

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro údržbu kuchyně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články