Nepříjemný pařez může zmizet ze zahrady už za jedno odpoledne. Stačí vsadit na osvědčenou kutilskou techniku.
Po odstranění stromu často zůstává tichý strážce minulosti: pařez. Tento nezlomný pozůstatek bývalého bujného života se ovšem může stát na vaší zahradě nebo dvoře nežádoucí překážkou. S rýčem, dlátem a dávkou vynalézavosti však můžete svůj pozemek velmi rychle zkultivovat.
Metoda rýče a dláta: Fyzická výzva
A jak postupovat? Je to snadné. Nejdříve rýčem odkopejte veškerou přebytečnou zeminu a pak dlátem přerušte nejsilnější kořeny (pomoci vám může i sekerka). Sice si fyzicky opravdu zamakáte, ale po problému budete mít za jedno odpoledne, jak jsem se na chatě u strýce nejednou sama přesvědčila.
Jak odstranit pařez chemií
Pro ty, kteří hledají méně pracný přístup, se zase nabízí aplikace specializovaných chemických přípravků, které dokážou vyvolat hnilobu uvnitř samotného pařezu. Tyto přípravky se jednoduše aplikují na povrch pařezu podle pokynů výrobce a výsledek se obvykle dostaví za několik měsíců, jak radí web Homago.
Síla hub: Přírodní recyklátoři
Svůj pařez však také můžete naočkovat jedlými dřevokaznými houbami a mít z něj tak po nějakou dobu ještě užitek. Houby jako je hlíva ústřičná, shiitake a další, nejen urychlují rozklad pařezu, ale poskytují při tom i chutnou úrodu. Pro tento proces je ideální jaro, a to podle informací z webu InStory zejména duben a květen. A kdy se pařezu zbavíte? Podle druhu dřeva asi po nějakých dvou nebo třech letech.
Dusičnan amonný také pomůže
Osvědčeným tipem Chalupářů-Zahrádkářů je také dusičnan amonný. Pro jeho aplikaci je nejlepší vyvrtání hlubokých děr do pařezu, čímž se zajistí důkladné proniknutí chemikálií k jádru (což samozřejmě celý proces značně urychlí).
A vyzkoušet můžete také jeho vypálení – nejdříve ho polijte jakoukoli hořlavinou a poté kontrolovaně zapalte (vždy mějte po ruce dostatek vody na uhašení). Zuhelnatělé zbytky by poté měly jít odstranit mnohem snadněji, než by tomu bylo v případě čerstvého dřeva.