Pošlete navždy slimáky k šípku: Jeden osvědčený podzimní zásah a příští sezónu se už neukážou

Slimáci patří mezi obávané škůdce okrasné i užitkové zahrady. Právě na podzim však s nimi lze velmi efektivně zatočit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Slimáci jsou velmi úpornými škůdci, kteří dokážou zničit opravdu každou zahradu. Ovšem jakmile teploty klesnou, ukryjí se a vytváří pocit, že se zahrada vlastně vcelku vyčistila. Pravdou je však pravý opak. Právě v tuto chvíli totiž sbírají síly a dávají život nové generaci, která se na jaře opět přihlásí o slovo. Právě toho však můžete využít a velmi efektivně zasáhnout.

Kdy slimáci mizí ze scény

Vypadá to téměř tajemně. Ještě na konci září bývají tito škůdci značně aktivní a neváhají útočit na pozdní výsevy nebo mladé výhonky trvalek, ovšem o pár týdnů později jakoby se po nich slehla zem. Všeobecně totiž platí, že jakmile denní teploty klesnou na 10 až 12 °C, začnou se pomalu stahovat do svých úkrytů a při teplotách těsně nad bodem mrazu, tedy 1 až 2 °C, se pak na zahradě již nedají najít téměř vůbec.

Dobré úkryty pro slimáky

Prvním krokem k likvidaci slimáků je tedy pečlivé uklizení zahrady To může být trochu kontraproduktivní v případě, že se na ní zároveň snažíte nechat nějaké to zimovací místo například pro ježky nebo užitečný hmyz. Zlikvidujte tedy alespoň úkryty, které nachází nejblíže k záhonům. I když dokážou slimáci urazit při honbě za potravou značnou vzdálenost, když teploty klesají, je velmi pravděpodobné, že si najdou ten nejbližší úkryt a uloží se v něm k zimnímu spánku.

Jak zlikvidovat vajíčka slimáků

Ovšem i když se vám podaří ze zahrady vyhnat dospělce, neznamená to, že máte vyhráno. Naopak. Ti totiž předtím, než definitivně zalezli do svých skrýší, stihli ještě naklást vajíčka. Pokud ovšem zjistíte, kde to udělali, můžete je snadno zlikvidovat. Pamatujte si, že se jim líbí prokypřená půda. Takže jejich vajíčka často najdete pod povrchem již nepoužívaných záhonů (ideálně tam, kde už stihl vyrůst nějaký plevel) a také v okolí nejrůznějších dřevin, u nichž jste před příchodem zimy ošetřili půdu okopáním.

Podzim je ideálním obdobím pro likvidaci slimáků iZdroj fotografie: Freepik

První pomocí je tedy tato místa znovu zrýt, pokud to jen trochu jde. Musíte však zpracovat půdu poměrně hluboko, protože právě tam se vajíčka slimáků ukrývají. Obraťte ji tak, aby se její spodní část nacházela nahoře. Mráz se tak postará i o většinu dalších škůdců, kteří přijdou o přívětivé místo k zimování. Ovšem na slimáčí vajíčka mnohdy jen nízké teploty nestačí, musíte tedy proti nim zakročit jinak. Chemii potřebovat nebudete – spálit je lze i zcela přírodními metodami

Jak zlikvidovat slimáky

V tomto procesu vám skvěle pomohou kopřivy: kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a kopřiva žahavka (Urtica urens). Stačí z nich připravit výluh a zem postříkat. Navíc ji obohatí o vitamíny A, B, C, E a také minerály (železo, vápník a draslík). Podobně působí i výluh z dřevěného popela. Ten zase zemině dodá mangan, hořčík, železo, fosfor, draslík, vápník a důležité stopové prvky. Nehodí se však tam, kde budete vysazovat kyselomilné rostliny.

Ježci na našich zahradách: Co potřebují a jak se o ně postarat

Jak proti škůdcům na své zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články