Podzimní postřik na stromy: Mech a lišejník zmizí díky síranu železnatému

Proti mechům a lišejníkům je vhodné použít osvědčený síran železnatý. Pokud aplikujete postřik teď, budou stromy na jaře ve skvělé kondici.

Podzimní postřik na stromy: Mech a lišejník hynou díky síranu železnatému i Zdroj fotografie: JarrahTree / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mech a lišejník se často vyskytují na kůře a větvích stromů, a to zejména v podzimním období, kdy se zvyšuje vlhkost vzduchu. I když nemusí bezprostředně ohrožovat zdraví vašich dřevin, mnohdy dokážou vytvářet prostředí, které přitahuje hmyz a choroby. A kromě toho může také přítomnost mechů a lišejníků zakrýt přirozenou krásu stromu a potenciálně bránit fotosyntéze. Co si s nimi tedy počít?

Rychlé řešení: Síran železitý

Síran železitý, chemická sloučenina obsahující železo a síru, je velmi účinným prostředkem k odstranění mechů a lišejníků. Při správném použití je pro stromy a rostliny bezpečný a jeho další výhodou je, že dodává půdě základní živiny.

  • Síran železitý (síran železnatý)
  • Voda
  • Postřikovač nebo zahradní postřikovač
  • Ochranný oděv (rukavice, ochranné brýle a maska).

Síran železitý najdete ve většině obchodů se zahradnickými potřebami nebo na internetu. Ujistěte se, že jste vybrali produkt s koncentrací kolem 7 %. Před manipulací si nasaďte ochranné pomůcky, včetně rukavic, brýlí a masky (při práci s chemikáliemi je vždy nejdůležitější bezpečnost).

Lišejníky na kmenech stromů iZdroj fotografie: Depositphotos
Kondici ovocných i okrasných dřevin často prozradí už první pohled – pokud jsou plné mechů a lišejníků, pak je rozhodně třeba co nejrychleji jednat

Jak na správnou koncentraci roztoku

V nádobě smíchejte síran železitý s vodou podle pokynů výrobce. Obvykle je třeba rozpustit přibližně 1 až 2 kg síranu železitého v 15 litrech vody. Dobře promíchejte, abyste zajistili úplné rozpuštění. Připravený roztok síranu železitého nalijte do zahradního postřikovače nebo podobného zařízení vhodného k postřiku stromů. Za suchého a bezvětrného dne začněte postřikovat postižená místa stromů a ujistěte se, že jste všechna zasažená místa opravdu důkladně pokryli.

Na výsledky se můžete těšit velmi brzy – mech a lišejníky se obvykle začnou od povrchu stromu oddělovat během 2 až 3 dnů. Můžete si také všimnout toho, že jejich výrůstky při odumírání hnědnou nebo černají. Po postřiku důkladně vyčistěte postřikovač a veškeré další použité vybavení podle pokynů výrobce. Zabráníte tak hromadění chemikálií a kontaminaci.

postřik stromů močovinou iZdroj fotografie: Depositphotos
Proti mechům a lišejníkům je vhodné použít osvědčený síran železnatý

Prevence budoucího růstu mechů a lišejníků

Síran železitý sice účinně odstraňuje mechy a lišejníky, ale klíčem k tomu, aby se nevracely, je prevence. Abyste zabránili budoucím problémům, zajistěte stromům dostatek slunečního světla a dobrou cirkulaci vzduchu. Proto vždy včas prořezávejte větve, které vytvářejí nadměrný stín, a udržujte celkový zdravý stav stromů.

Jaké úkony provádíte na podzim v ovocném sadu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články