Ještě je čas: Jednoduchý manuál na prořezávání jabloní, růží, maliníku, vinné révy, rybízu, angreštu a okrasných dřevin

Podzimní prořezávání zahrady je důležité. Týká se například jabloní, rybízu, růží, plaménků a mnoha dalších zahradních rostlin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jaro je hlavním časem pro údržbu mnoha rostlin. Ovšem často se zapomíná na to, že velmi důležité je i podzimní období. U řady rostlin se totiž jarní řez neprovádí, protože by mohly přijít například o své květy nebo se jinak poškodit. Co je tedy vhodné ještě nyní na zahradě prořezat?

Dřeviny vhodné k řezání na podzim

Než ovšem vezmete do ruky nůžky, měli byste si poctivě projít seznam druhů, které se k tomuto úkonu hodí. V první řadě jde rozhodně o růže (Rosa). A platí to pro všechny kultivary, tedy pro růže záhonové (velkokvěté nebo mnohokvěté), růže půdopokryvné (pro ně je charakteristický nízký vzrůst), růže sadové (ty vytvářejí keře) nebo popínavé růže (s dlouhými výhony). Řez je ovšem vhodný i pro růže miniaturní, často pěstované na terasách a balkónech. Ty je zároveň již vhodné přenést dovnitř.

Mezi další rostliny vhodné k řezu patří i rybíz červený (Ribes rubrum) a rybíz černý (Ribes nigrum), jabloně (Malus), muchovník (Amelanchier sp.), réva vinná (Vitis vinifera), dřišťál (Berberis sp.), brslen (Euonymus sp.), ptačí zob (Ligustrum sp.), hlohyně (Pyracantha) a ostružiník maliník (Rubus idaeus) někdy nazývaný též maliník obecný.

Podzimní prořezávání jabloní, maliníku iZdroj fotografie: Depositphotos

Okrasné dřeviny pro podzimní řez

Dobré je seřezat i dřeviny, u kterých jste to nestihli po odkvětu, ale které na jaře rozhodně řezat nesmíte, protože byste se připravili o nálož pestrobarevných a mnohdy vonných květů. Jde například o:

 • tavolníky (Spiraea),
 • zlatici (Forsythia),
 • vistárie (Wisteria),
 • pustoryl (Philadelphus),
 • hortenzie (Hydrangea),
 • šeříky (Syringa),
 • kalina (Viburnum),
 • vajgélie (Weigela),
 • magnolie (Magnolia).

Stejné doporučení platí i pro dřeviny, které právě na podzim vynikají svou nevšední krásou a bylo by tedy škoda ničit ji řezem. A o jaké druhy jde?

 • parocie perská (Parrotia persica)
 • jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba)
 • javor japonský (Acer japonicum)
 • ambroň západní (Liquidambar styraciflua)
 • liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera)
Podzimní prořezávání jabloní, maliníku iZdroj fotografie: Pixabay

Které cibuloviny vyrývat na podzim

Ovšem v tomto ročním období se nevyplatí sahat jenom pro nůžky. K velkému úspěchu vám pomůže i obyčejná zahradní lopatka. Právě s její pomocí totiž můžete vyrýt cibuloviny, které by zimování na záhonku nemusely přečkat v ideální kondici. U některých nich hrozí zmrznutí (například u mečíků) a letní druhy si zase přes zimu rády odpočinou a během příští sezóny se pustí do tvorby květů s ještě větší vervou.

Mezi cibuloviny vhodné k vyrytí na podzim patří: mečíky/gladioly (Gladiolus), habešské mečíky (Acidanthera), montbrécie (Crocosmia), dosny (Canna), begonie (Begonia), lilie (Lilium), jiřiny (Dahlia), tygřice (Tigridia), frézie (Freesia) a některé druhy sasanek (Anemone).

Jak na stříhání vinohradu? Zjistěte, jak na zimní řez vinné révy

Jaké zahradní práce ještě plánujete stihnout vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články