Květnové hnojení malin zařídí bohatou úrodu šťavnatých a chutných plodů

Maliny vám budou na zahrádce plodit jako splašené. Stačí se jen zaměřit na jejich výživu během dubna a května.

Maliník zaplodí ostošest – stačí ho v dubnu a květnu pohnojit i Zdroj fotografie: Mako / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ostružiník maliník (Rubus idaeus) patří do čeledi růžovité (Rosaceae)‎ a rozhodně se řadí mezi nejoblíbenější ovocné keře českých zahrad. Někdy bývá nazývaný též maliník obecný a jeho plody vás kromě skvělé chuti zásobí i mnoha cennými živinami. Jde například o zinek a hořčík, vitamíny skupiny B, vitamín C, provitamín A apod. Díky jejich přítomnosti plody malin výborně detoxikují organismus, čistí krev a pomáhají odbourávat vysoký cholesterol. A jak si zajistit plnohodnotnou plodnost maliníků?

Čím hnojit maliny v dubnu

Malinové hnojení v dubnu by mělo být zaměřeno na dusíkatá hnojiva. Dusík pomáhá malinám růst a rozvíjet se. Můžete použít dusičnan amonný nebo močovinu, které se aplikují ke kořenům. Dusičnan amonný se používá v množství 30 až 40 gramů na 1 čtvereční metr, zatímco močovina v množství 15 až 20 gramů na 1 čtvereční metr. Další možností je použití roztoku amoniaku, který se zředí v poměru 30 gramů dusičnanu amonného na 10 litrů vody.

Tento roztok se následně aplikuje k malinám jako zálivka. Vše obecně platí, že pro první ošetření malin se používají dusíkatá hnojiva, jež jsou důležitá pro růst zelené hmoty a nových výhonů. Je důležité pamatovat na ošetření malin fungicidy proti různým chorobám (a to nejlépe ještě před pučením – ovšem pokud jste to nestihli, udělejte to raději ještě teď, i když bude účinek menší). Použít lze například mýdlový roztok nebo odvar z přesličky.

Čím hnojit maliny během května

V květnu by měly být maliny hnojeny draselnými a fosforečnými hnojivy, které pomáhají posilovat kořeny a podporují tvorbu květů a plodů. Jako spolehlivé přírodní hnojivo můžete použít třeba dřevěný popel. Na 10 litrů vody budete potřebovat 1 sklenici popela. Nechte vylouhovat přes noc a následně použijte jako zálivku. Dřevěný popel lze také aplikovat v suché formě. Pokud ho nemáte k dispozici, můžete jeho účinky nahradit hnojivy s hořčíkem v množství 30 gramů na 1 čtvereční metr a posléze vše doplnit o 25 gramů superfosfátu.

Hnojení malin iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení se rozhodně nevyplatí zanedbávat. Nejenom, že si tím pojistíte větší úrodu malin, ale zvýšíte i jejich odolnost proti nejčastějších škůdcům a chorobám, jako je například malinovník šedý (Byturus ochraceus) a malinovník plstnatý (Byturus tomentosus). V každém případě je důležité pamatovat na to, že hnojení malin je velmi důležitým procesem, který ovlivňuje kvalitu, množství, chuť a velikost plodů. Rozhodně byste ho tedy neměli zanedbávat.

Kde pěstovat malinové keře

Pokud se letos chystáte vytvořit nový malinový záhon, pak dejte pozor na to, kde se k tomu chystáte. Vhodnými předplodinami pro maliník jsou například obiloviny, cibule, mrkev, luštěniny, pohanka a řepka. Nevhodné jsou naopak ty části zahrady, kde předtím rostly jakékoli trávy, jetel nebo vojtěška. Tyto plochy totiž mohou být osídleny půdními škůdci (ve hře jsou zejména drátovci alias larvy kovaříků). Zcela nevhodné jsou pak ze stejného důvody již nepoužívané záhony po bramborách, rajčatech, okurkách a jahodách. Skvělým tipem je i zelené hnojení.

Jak o maliny na jaře pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články