Pokud působí vaše pokojovky unyle a na jejich listech se objevují hnědé skvrny, potřebují vzpruhu v podobě epsomské soli.
Na světě neexistuje domácnost, ve které by se nenašla sůl. Nejen, že se bez ní neobejde žádný kuchař, ale je i šikovným pomocníkem při úklidu, praní prádla nebo péči o tělo. Sůl rádi používají i pěstitelé ve svých zahradách, kde jim pomáhá s bojem proti škůdcům a jako prevence plísňových chorob u některých druhů zeleniny. Sůl však využijete i v případě, že pěstujete pokojové rostliny
Sůl potřebují lidé i rostliny
Pořekadlo o tom, že sůl je cennější zlata, není daleko od pravdy. Nejen, že dodává pokrmům na chuti a pomáhá s jejich konzervací, ale má také prozdravotní účinky. Pomáhá tělu hospodařit s vodou a minerály, reguluje činnost srdce a nervů a ocení ji lidé s nízkým tlakem. Není však na místě to se solením nijak přehánět, její dlouhodobý nadbytek může způsobit i takové problémy jako vysoký krevní tlak nebo zhoršená funkce ledvin. To samé platí v případě soli a rostlin.
Sůl ocení jak rostliny a plodiny v zahradě, tak i ty v našich domovech. Úplně nejlepší službu jim udělá epsomská sůl, která je přírodním zdrojem síry a hořčíku. Ten je v případě rostlin klíčovým prvkem pro správnou tvorbu chlorofylu, zeleného barviva nezbytného k fotosyntéze. Při jeho nedostatku se na listech rostlin začnou vyskytovat hnědé skvrny. Krásně zelených listů dosáhnete za pomoci solného postřiku.
Epsomská sůl a pokojové rostliny
Ačkoliv dokáže být sůl pro rostliny dosti prospěšná, je třeba s ní zacházet velice opatrně. Ideální je připravit si slabý postřik. Jednu polévkovou lžíci epsomské soli rozpusťte v jednom litru přefiltrované vody a hotovým roztokem postříkejte rostliny jednou za dva týdny. Špetkou soli také můžete posypat přímo půdu v květináči, což je skvělou prevencí šíření plísní. Epsomská sůl také postaví na nohy rostliny, které utrpěly šok z nenadálé změny, jako je přesazení, teplotní výkyvy nebo změna stanoviště.
Oslaďte květinám život
Pokojové rostliny uvítají nejen sůl, ale občas také trochu cukru. Ten má pozitivní vliv na kvalitu půdy a je zdrojem živin, který pokojovky uvítají hlavně v zimních měsících. Stejně jako v případě soli ale i zde platí, že by se měl používat s mírou. Středně velký květináč stačí posypat jednou lžičkou cukru a poté zalít vodou. Připravit svým rostlinám můžete i cukrovou zálivku – v takovém případě rozpusťte lžičku cukru v litru vody. Sladké hnojivo dopřejte rostlinám maximálně jednou za měsíc a ne více než třikrát po sobě.